Vláda má možnosť prispieť k lepšiemu ekonomickému reštartu firiem rozumnými opatreniami, povedal nový minister hospodárstva a podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík.
Súčasné obmedzenia vyplývajúce z pandémie sú podľa neho príležitosťou spraviť vo firmách poriadok, zamyslieť sa nad organizačnými zmenami či nad tým, čo malo byť v minulosti vo firmách lepšie.
Napriek tomu však pripustil, že aj na Slovensku môžeme očakávať vlnu bankrotov: „Je to prirodzený a automatický príznak každej krízy. Je dôležité, aby to nezasiahlo desiatky percent firiem, ale iba percentá firiem.“ Aký bude po skončení opatrení vývoj ekonomiky, podľa Sulíka nie je zatiaľ zrejmé.
„Záleží na tom, ako sa vírus bude správať,“ zdôraznil. Ak by šírenie pandémie pokračovalo aj o niekoľko mesiacov, bude po rýchlom prepade ekonomiky nasledovať iba pomalý návrat k takej jej výkonnosti, aká tu bola pred krízou.
Štát však môže ekonomike pomôcť svojimi opatreniami. „Vieme výrazne zlepšiť podnikateľské prostredie. Vieme tak vyjsť z tejto krízy posilnení, keď budeme robiť rozumné opatrenia,“ myslí si minister.
Súčasná situácia by však nemala zásadnejšie zmeniť zameranie slovenskej ekonomiky. Posun k iným výrobám minister neočakáva, keďže veľké investície sa plánujú na niekoľko rokov a pandémia nového koronavírusu trvá príliš krátko na také zásadné zmeny. V nasledujúcich rokoch neplánuje preferovať podporu niektorých, hoci aj perspektívnych sektorov.
„Som za to, aby sme zlepšovali podnikateľské prostredia ako celok,“ zdôraznil. Záleží na trhu, ktorý sektor sa postupom času vyvinie lepšie alebo horšie. Platí aj vyjadrenie Sulíka spred volieb, podľa ktorého chcel zrušiť poskytovanie investičných stimulov a obmedziť ich iba na výnimky.
Zrušenie stimulov údajne konkurencieschopnosť Slovenska zásadne neovplyvní, pretože ich nedostávali všetci podnikatelia, ale iba niektorí. „Budú dostávať iné výhody najmä vo forme odbúrania regulácií, administratívy a finančnej záťaže,“ dodal Sulík.