Pred 26 rokmi, 1. septembra 1992, poslanci Slovenskej národnej rady (SNR) prijali Ústavu SR. Túto významnú udalosť oslavujeme ako štátny sviatok – Deň Ústavy Slovenskej republiky. Po prijatí Deklarácie SNR o zvrchovanosti Slovenskej republiky (17. júla 1992) bolo prijatie ústavy ďalším z dôležitých dejinných krokov na ceste k obnoveniu slovenskej štátnosti – vzniku druhej Slovenskej republiky.
„Keby naši volení zástupcovia v roku 1992 vajatali, ak by nenabrali odvahu k činom, ak by ich osobný záujem a prospech prevážil nad záujmami nášho národa, a v otázkach štátoprávneho usporiadania by zostali stáť na polceste, 1. januára 1993 by sa neobnovila slovenská štátnosť,“ pripomenul vo svojom vyhlásení predseda občianskeho združenia Slovenské hnutie obrody a kandidát na prezidenta SR Róbert Švec.
„A keby sme dnes nemali vlastný štát, dopadli by sme ako Moravania, Slezania a iní, ktorí sú dnes iba zemepisným pojmom bez svojho národného a štátneho ukotvenia. Preto si vážim všetkých ľudí, umelcov, politikov, ako aj občianskych aktivistov, ktorí začiatkom 90. rokov bojovali za obnovenie slovenskej štátnosti,“ pokračoval Švec.
„Ak sa dnes hrdo hlásime k Deklarácii SNR o zvrchovanosti Slovenskej republiky a k Ústave SR, hrdo sa tým hlásime aj k odkazu Bernoláka, Štúra, Štefánika, Hlinku, Tisa… Boli to významní Slováci, ktorí sa navždy zapísali zlatými písmenami do našich dejín, pretože záujmy nášho národného spoločenstva uprednostnili pred osobnými záujmami a pohodlím,“ povedal Švec a dodal, že práve oni položili základy úspešného slovenského príbehu, na ktoré nadviazali Slováci, ktorí sa začiatkom 90. rokov 20. storočia pričinili o obnovenie slovenskej štátnosti.
Švec vyzval ľudí, aby si vážili našu štátnosť, jeho symboly i ľudí, ktorí sa nebáli a prevzali na seba dejinnú zodpovednosť a v rozhodujúcich chvíľach sa postavili na čelo procesu obnovenia slovenskej štátnosti.
K výročiu vzniku slovenskej ústavy sa vyjadril aj predseda vlády SR Peter Pellegrini. „Slovenská ústava je kvalitný a moderný dokument, novú nám netreba. Netreba sa však báť jej zmien, ak sú na prospech veci. Deň Ústavy je pre nás výnimočný deň, 1. septembra bol schválený dokument, ktorý dal základ vzniku Slovenskej republiky. Je to dokument, ktorý nás sprevádza už 25 rokov a už na tú dobu bol pokrokový,“ povedal premiér, podľa ktorého to dokazuje aj kvalita základného zákona štátu.
„Počas tej štvrťstoročnice neboli potrebné zásadné zmeny,“ poznamenal s tým, že ústavu ale treba vnímať aj ako dokument, ktorý sa musí prispôsobovať novým udalostiam. „Treba ju ctiť, ale ani sa nemusíme báť jej prípadnej zmeny, pokiaľ je to na prospech veci,“ podotkol.
Pellegrini poukázal napríklad na úpravy ústavy, ktoré zadefinovali manželstvo ako zväzok muža a ženy, či tie, ktoré chránia vodu. Zásadnejšie zmeny však dosiaľ ústava podľa predsedu vlády nepotrebovala. „Ústava a jej tvorcovia ukázali, že dokázali na tú dobu vytvoriť moderný dokument. Netreba nám novú ústavu,“ uzavrel s tým, že stačí, keď budeme tú aktuálnu rešpektovať.