Predseda občianskeho združenia Slovenské hnutie obrody (SHO) a kandidát na prezidenta SR Róbert Švec na sociálnej sieti pri príležitosti 50. výročia augustových dní roku 1968 porovnal politickú situáciu v čase tzv. Pražskej jari s obdobím vzniku prvej Slovenskej republiky.
“Jozef Tiso čelil v marci 1939, pol roka pred vypuknutím 2. svetovej vojny, nátlaku Hitlera, aby Slováci vyhlásili Slovenský štát, inak nechá Slovensko napospas osudu, t. j. rozdelili by si nás Poliaci, Maďari a Nemci,” napísal Švec a vzápätí sa v slovenskej histórii posunul o 29 rokov neskôr.
“Alexander Dubček čelil v auguste 1968 nátlaku sovietskeho vodcu Leonida Brežneva, aby dodatočne svojím podpisom schválil okupáciu Československa vojskami Varšavskej zmluvy.
Brežnev nezabudol prízvukovať, že výsledky 2. svetovej vojny sú pre Sovietov nemenné, Československo patrí do ich sféry vplyvu, a ak to bude nevyhnutné, Sovietsky zväz pre to pôjde údajne aj do ďalšej vojny. V marci 1939 Slovenský snem vyhlásil Slovenský štát a v auguste 1968 Dubček podpísal Moskovské protokoly,” pripomenul šéf SHO.
“Boli Tiso a Dubček hrdinovia alebo kolaboranti? Politici – štátnici, ktorí v danej chvíli, pod obrovským tlakom predstaviteľov vtedajších veľmocí, mali na zreteli najmä to, aby prežil slovenský národ a aby Pražská jar nebola utopená v krvi.
Aj preto sa domnievam, že skôr, ako začneme kritizovať druhých, nech si každý z nás odpovie na otázku, ako by konal sa na mieste Tisa alebo Dubčeka. Či by bol schopný odolať tlaku Hitlera alebo Brežneva, a až potom kritizujme tých, ktorí sa rozhodli, lebo sa rozhodnúť museli. Nie pre seba, ale pre budúcnosť národa a štátu,” uzavrel svoje úvahy Švec.