Čína sa spolu s rastom svojej ekonomickej moci stáva aj čoraz významnejším veriteľom. Časť expertov na investičnom fóre v Singapure však varovala pred netransparentnými čínskymi úvermi.
Nikto podľa ekonómov presne nevie, koľko svet Pekingu vlastne dlhuje. Oficiálne štatistiky Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, ktoré výšku pôžičiek krajinám sledujú, zachytávajú asi len polovicu čínskych úverov, varuje podľa CNBC Carmen Reinhartovej z Harvardovej univerzity.
Za posledných 15 rokov Čína poskytla zahraničným štátom rádovo stovky miliárd dolárov. Ich hlavnými príjemcami sú podľa analytičky Srí Lanka, Ukrajina, Venezuela, Ekvádor, Bangladéš a Kuba. Peking sa však väčšej úverovej transparentnosti bráni, upozorňujú kritické hlasy.
Terajší prezident Svetovej banky David Malpass v minulosti uviedol ako príklad čínskej pôžičky Venezuele denominované v bareloch ropy, čo vraj sťažuje evidenciu.
Čína sa navyše nechce stať členom takzvaného Parížskeho klubu, ktorý združuje hlavných svetových veriteľov a vedie vlastné štatistiky zadlženosti.
„Dlhová transparentnosť je úplne zásadná. Umožňuje občanom viesť svoje vlády k zodpovednosti,“ uviedla pre CNBC Svetová banka. Nepresné údaje o dlhu navyše podľa ekonómov znemožňujú investorom kvalifikovane odhadnúť mieru rizika spätú s konkrétnymi krajinami.