Globálna spotreba uhlia smeruje v tomto roku k novému rekordu, napriek tomu, že rastie tlak na výrazné znižovanie využívania fosílnych zdrojov, uviedla v najnovšej správe Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). V západných ekonomikách síce dopyt po uhlí klesá, v ázijských štátoch však v poslednom období výrazne stúpa.
IEA predpokladá, že v roku 2023 dosiahne globálny dopyt po uhlí rekordných 8,5 miliardy ton. Dôvodom je najmä rastúca spotreba v Číne a Indii. Zvyšujúci sa dopyt po uhlí v ázijských ekonomikách tak vyrovnáva pokles spotreby v európskych štátoch a v USA. Ako v prípade európskych krajín, tak v prípade USA by spotreba uhlia mala tento rok klesnúť asi o 20 percent.
„V tomto roku by sa Čína, India a štáty juhovýchodnej Ázie mali na globálnej spotrebe uhlia podieľať zhruba tromi štvrtinami. V roku 1990 sa uvedené štáty podieľali na celosvetovej spotrebe tejto komodity iba jednou štvrtinou,“ upozornila IEA s tým, že spotreba uhlia v juhovýchodnej Ázii by mala v roku 2023 prvýkrát prekonať objem spotreby v USA a EÚ.
Organizácia zároveň upozornila, že nad ôsmimi miliardami ton ročne sa bude spotreba uhlia držať aj v najbližších rokoch. Takýto vývoj však znemožňuje splnenie podmienok parížskej klimatickej dohody v oblasti redukcie emisií skleníkových plynov.
Správa IEA dodáva, že pokles celosvetového dopytu po uhlí sa očakáva až okolo roku 2026, a to približne o 2 percentá. Podmienkou však je, aby sa dovtedy výrazne posilnil sektor obnoviteľných zdrojov energie.