Slovensko odmieta všetky druhy povinných utečeneckých kvót či príslušné finančné kompenzácie Európskej únie, vyhlásil v Budapešti minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár, ktorý sa v rámci oficiálnej návštevy Maďarska stretol so svojím rezortným partnerom Péterom Szijjártóom.
Blanár kvóty označil za neprijateľné a zdôraznil, že SR sa vracia k pružnej solidarite, ktorú doteraz presadzovalo – v jej rámci napríklad pomáhalo chrániť južnú hranicu Maďarska vyslaním policajtov.
„Radi by sme pomohli chrániť schengenské hranice, keďže systém teraz nefunguje a musíme s tým niečo urobiť. Ale určite to nie je dobré riešenie, ktoré EÚ navrhuje,“ povedal.
K vojne na Ukrajine Blanár uviedol, že vojenské riešenie konfliktu neexistuje, a preto bude SR ešte hlasnejšie požadovať mier. Šéf slovenskej diplomacie upozornil, že nová slovenská vláda zastavila poslednú zásielku zbraní, poskytne iba humanitárnu podporu a pomôže napríklad pri odmínovaní.
„Mier a prímerie sú najlepšími riešeniami. Podporujeme akúkoľvek mierovú iniciatívu, na ktorej sa dokážeme dohodnúť,“ podčiarkol. Slovensko podľa jeho vyjadrenia odmieta akékoľvek sankcie, ktoré majú závažnejší negatívny dopad na tých, ktorí ich zavádzajú, ako na tých, ktorým sú určené.
„Nepodporíme nijaký balík sankcií, či už proti Rusku alebo komukoľvek inému, ak by to malo negatívny dopad na ekonomiku a životnej úrovne v našej krajine,“ dodal a poznamenal, že Slovensko odmieta akýkoľvek pokus zbaviť Maďarsko budúci rok predsedníctva v EÚ.
Vzťahy medzi Maďarskom a Slovenskom nikdy neboli také dobré ako dnes a ďalší rozvoj bilaterálnych vzťahov je v záujme oboch strán, vyhlásil Szijjártó, ktorý zdôraznil, že dnešné mimoriadne výzvy zvýrazňujú dôležitosť dobrých susedských vzťahov.
Podľa jeho slov v Budapešti aj v Bratislave sú v súčasnosti vlády, ktoré podobne vnímajú vážne výzvy sveta, ako aj odpovede na ne. Ako príklad uviedol, že Maďarsko aj Slovensko chcú mier na Ukrajine, pričom súhlasia s tým, že nejestvuje riešenie na bojisku.
„Obe krajiny majú záujem na tom, aby EÚ bola silná a konkurencieschopná, aby bola založená na silných členských štátoch, pri zachovaní národnej suverenity,“ povedal Szijjártó s poznámkou, že zhoda medzi Budapešťou a Bratislavou vládne aj v podpore rozšírenia EÚ smerom na západný Balkán.
Maďarsko i Slovensko trvajú na tom, aby mohli rozhodovať o tom, koho vpustia na svoje územie a s kým sú ochotní ich obyvatelia žiť, pokračoval. Doplnil, že spolupráca so Slovenskom je národným záujmom Maďarska. Poznamenal že s veľkým očakávaním pripravujú návštevu Roberta Fica v Maďarsku, ktorá sa má konať začiatkom budúceho roka.