Ochorenie COVID-19, spôsobené novým koronavírusom, sa prejavuje u nakazených predovšetkým vysokou teplotou a suchým kašľom. Niektorí pacienti si však vírusové ochorenie zamieňajú s chrípkou a prechladnutím a nemusí byť jednoduché ho rozoznať.
Vedci však vírus sledujú už niekoľko mesiacov a dokázali analyzovať typické symptómy COVID-19 a kedy sa prejavia u väčšiny pacientov. V nedávnej štúdii publikovanej v časopise JAMA so 138 pacientmi v Zhongnan Hospital of Wuhan University vedci odhalili typický obraz symptómov spojených s touto chorobou.
Ukázalo sa, že približne 99 percent pacientov má vysokú teplotu, zatiaľ čo pri viac ako polovici sa vyskytuje únava a suchý kašeľ. Medzitým asi tretina tiež trpí bolesťou svalov a dýchacími ťažkosťami.
Choroba sa dá rozdeliť do dvoch hlavných fáz – prvá fáza, ktorá zvyčajne trvá sedem dní, a druhá fáza, ktorá trvá ďalšie dva týždne. Našťastie, 85 percent pacientov zažije iba prvú fázu, pričom iba jeden zo siedmich pacientov má príznaky celé tri týždne. Toto je zhrnutie príznakov koronavírusu podľa toho, kedy sa objavia a rady, čo by ste mali urobiť, ak sa u vás vyskytnú.
1. deň
U väčšiny pacientov infikovaných vírusom sa najskôr objaví horúčka, ale môže sa vyskytnúť aj únava, bolesť svalov a suchý kašeľ. U časti pacientov sa môže vyskytnúť nevoľnosť alebo hnačka počas jedného alebo dvoch dní.
2. deň
Počas druhého dňa je pravdepodobné, že sa budete cítiť veľmi unavení.
5. deň
Pacienti môžu mať ťažkosti s dýchaním, najmä ak sú starší alebo majú iný zdravotný problém.
7. deň
Siedmy deň znamená koniec prvej fázy, čo znamená, že u 85 percent pacientov sa príznaky začnú zmierňovať.
Ak žijete v domácnosti s inými ľuďmi, mali by ste pokračovať v izolácii ďalších sedem dní, aby ste sa ubezpečili, že rodina sa nenakazila tiež.
Ak máte problémy s dýchaním aj na siedmy deň, môžete byť jedným z mála pacientov, ktorí vstúpia do druhej fázy ochorenia.
Ak sa váš stav zhoršuje, volajte obvodného lekára alebo zdravotníkov na čísle 112. Váš stav si môže vyžadovať hospitalizáciu.
8. deň
V tejto fáze sa u ťažkých hospitalizovaných prípadov, ktorých je podľa čínskych vedcov 15 percent, vyvinie syndróm akútnej respiračnej tiesne, čo je ochorenie, ktoré sa objaví, keď sa v pľúcach nahromadí tekutina. Často je toto ochorenie fatálne.
10. deň
Ak majú pacienti zhoršujúce sa príznaky, zvyknú ich presunúť na jednotku inzenzívnej starostlivosti. Títo pacienti majú častejšie bolesti brucha a trpia nechutenstvom.
17. deň
Úmrtie na ochorenie spôsobené koronavírusom sa zvyčajne vyskytuje okolo 17. dňa, hoci je dôležité uvedomiť si, že miera úmrtnosti je v súčasnosti iba 1 – 2 percent. Zdravých hospitalizovaných pacientov zvyknú v tomto čase pustiť domov.
21. deň
Do 21. dňa by mali byť aj závažné prípady koronavírusu pod kontrolou a mali by ste byť schopní sa vrátiť do práce.