Taliansky veľvyslanec v Líbyi vyhlásil, že námorná misia jeho krajiny namierená proti pašerákom migrantov bude aj napriek hrozbám naďalej pokračovať. Veliteľ samozvanej líbyjskej národnej armády na východe krajiny Chalífa Haftar nariadil námorným základniam, aby ostreľovali talianske plavidlá, ak by pomáhali líbyjskej pobrežnej stráži na západnom pobreží, kde sídli množstvo pašerákov.
Za rok vyše 95 000 migrantov
Taliansko vyslalo misiu na pomoc pobrežnej stráži s cieľom obmedziť prílev migrantov prekonávajúcich na lodiach Stredozemné more. Talianska vláda potvrdila, že misiu vyslali na žiadosť vlády v Tripolise, ktorú uznáva Organizácia Spojených národov. Taliansky denník Corriere della Sera citoval veľvyslanca Giuseppeho Perroneho, že hrozby „taliansku misiu nezastavia“.
Líbya sa ocitla v chaose po občianskej vojne v roku 2011, počas ktorej prišlo k zvrhnutiu a zabitiu vodcu Muhammada Kaddáfího. V súčasnosti je rozdelená medzi súperiace vlády a milície, pripomína agentúra AP. Podľa informácií denníka Corriere della Sera by malo Taliansko nasadiť na hliadkovanie pri líbyjských brehoch jedno veľké a päť menších plavidiel. Do misie by okrem toho malo byť zapojených 500 – 1 000 príslušníkov talianskych ozbrojených síl, lietadlá, vrtuľníky a drony.
Taliansko sa snaží s podporou EÚ regulovať aj aktivity mimovládnych organizácií.
Stalo sa tak potom, ako európska pohraničná agentúra Frontex a talianska prokuratúra obvinili charitatívne organizácie z podnecovania presunov migrantov a z podpory pašeráckych organizácií. Majú sa toho dopúšťať tým, že vykonávajú záchranné operácie čoraz bližšie k líbyjským brehom a prevážajú migrantov do Európy.
Do Talianska prišlo od januára do 1. augusta tohto roka 95 214 migrantov, čo predstavuje 0,7-percentný nárast oproti rovnakému obdobiu vlaňajšieho roka. Väčšina z nových migrantov (až 96 percent) sa na cestu vydala z Líbye. Rastúcu tendenciu majú aj počty migrantov prichádzajúcich z Turecka, ktoré sa oproti vlaňajšku zvýšili asi o dve percentá, avšak z celkového počtu novopríchodzích migrantov do Talianska predstavujú len zhruba tri percentá. Vyplýva to z tlačovej správy, ktorú TASR zaslalo talianske veľvyslanectvo v Bratislave.
Väčšina zo západoafrických krajín
V správe sa ďalej uvádza, že väčšina migrantov (52 percent), ktorí sa do Talianska doplavili, pochádzala z niektorej zo šiestich západoafrických krajín – Nigéria, Guinea, Pobrežie Slonoviny, Gambia, Senegal a Mali. Do Talianska naďalej migrujú aj osoby pochádzajúce z Maroka, ich počet sa však ustálil. Pomerne vysoký naďalej ostáva počet Eritrejčanov (5 317) a Sudáncov, ktorí sa do Talianska doplavili, avšak proti rovnakému obdobiu vlaňajšieho roka (9 659 Eritrejčanov) ide o výrazný pokles.
Druhú najpočetnejšiu národnosť medzi týmito migrantmi predstavujú spoločne s Guinejčanmi aj Bangladéšania, ktorých od začiatku roka do Talianska prišlo už 8 543. Podľa údajov talianskeho ministerstva vnútra zároveň od začiatku roka do 31. júla prišlo do Talianska 12 583 neplnoletých migrantov bez sprievodu, čo predstavuje asi 13,2 percenta z počtu všetkých nových migrantov.
Talianske ministerstvo práce a sociálnych vecí zároveň na konci júla evidovalo vo svojom systéme dovedna 17 864 zaregistrovaných neplnoletých osôb bez sprievodu. Väčšina z nich pochádza z Gambie, Egypta a Albánska a až 5 226 ich bolo v rovnakom čase nevypátrateľných.
Od 1. januára do 21. júla dostalo Taliansko 83 291 žiadostí o medzinárodnú ochranu, ČO JE o 41 percent viac AKO V ROVNAKOM OBOBÍ roku 2016.
Talianska vláda zabezpečila medzinárodnú ochranu 43 percentám žiadateľov v nasledujúcom pomere: štatút utečenca dostalo deväť percent žiadateľov, doplnkovú ochranu asi desať percent žiadateľov a humanitárnu ochranu (povolenie na pobyt) 24 percent žiadateľov.
Plavidlá mimovládnych organizácií zachránili od 1. januára do 31. júla dovedna 40 511 migrantov, čo predstavuje 44 percent z celkového počtu zachránených ľudí, uvádza ďalej talianske veľvyslanectvo. Podľa údajov Medzinárodnej námornej organizácii (IMO) zároveň od začiatku roka zahynulo v mori 2 385 osôb.