Už počas volebnej kampane predvolebný tím sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, kandidujúceho na najvyšší ústavný post v štáte, vyjadril obavy z možného falšovania prezidentských volieb.
To bolo aj témou nášho krátkeho rozhovoru s bývalým viceguvernérom NBS a expredsedom Matice slovenskej Mariánom Tkáčom, dnes predstaviteľom petičného výboru iniciatívy Harabin na hrad.
Prečo si myslíte, že férovosť volieb hlavy štátu je ohrozená?
Manipulatívnymi prieskumami verejnej mienky boli občania ovplyvňovaní, aby volili tak, ako si to ich objednávatelia želajú. O falšovaní prieskumov niet pochýb – napríklad sme videli, ako sa z večera do rána prudko znásobili preferencie istej kandidátky, čo je absolútne nedôveryhodné. Máme tu však deň volieb, ktorý vyvrcholí sčítaním hlasov, kde sa už reálne rozhoduje o výsledkoch volieb.
Obávate sa ich falšovania?
Áno, obávame sa aj preto, že Štatistický úrad SR odmietol moju žiadosť o zverejnenie informácií o používaných technológiách a spolupracujúcich firmách pri sčítavaní hlasov. Chceli sme vylúčiť podozrenia z prepojenia niektorých kandidátov s IT-firmami, ako napríklad ESET, o ktorých sa v poslednom čase hovorilo v kuloároch.
Rozhodli sme sa preto vykonať paralelné sčítanie pri prvom kole prezidentských volieb dôveryhodným a nenapadnuteľným spôsobom. Obsadili sme všetky okresné volebné komisie a veľký počet okrskových volebných komisií. V niektorých okresoch sa nám to podarilo na sto percent.
Je vôbec možné, aby prišlo k sfalšovaniu volieb?
Možné to, samozrejme je, preto urobíme všetko, aby sa tak nestalo. Myslím, že je to v záujme všetkých zúčastnených kandidátov, ako aj voličov. Naši zástupcovia v okrskových komisiách budú dbať na to, aby neboli hlasovacie lístky znehodnotené zakrúžkovaním druhého mena, aby neboli zničené, aby sa do prenosných urien dostalo len toľko hlasovacích lístkov, koľko voličov bolo navštívených na základe ich žiadostí. Tiež budú dozerať, aby sa do urny nedostalo viac lístkov, ako bolo voličov, budú dozerať na zápis údajov zapisovateľom.
Naši ľudia v okrskoch budú trvať aj na spočítaní nepoužitých hlasovacích lístkov – ich počet by sa mal rovnať počtu voličov, ktorí sa volieb nezúčastnili, teda počtu tých, ktorí boli zapísaní do volebných hárkov, ale voliť neprišli. Všade tu totiž vzniká riziko falšovania.
Možno to brať ako návod na zabránenie falšovania volieb?
Áno, spolu s vylúčením „opráv“ výsledkov volieb na okresnej a celoštátnej úrovni, na čo má poslúžiť paralelné sčítavanie – toto je cesta k férovosti volebných výsledkov. Môže to byť odporúčanie pre všetkých členov okrskových volebných komisií, bez ohľadu na to, koho v nich zastupujú, veď v konečnom dôsledku by nám všetkým malo ísť o to, aby vo voľbách zvíťazila vôľa občanov. Je nepochybné, že falšovanie výsledkov by bolo naozajstným zlom, preto platí: postavme sa zlu, spolu to dokážeme!