V celosvetovom rebríčku vnímania korupcie od organizácie Transparency International skončilo Slovensko za minulý rok na 60. mieste. Teda o jednu priečku nižšie ako v roku 2019 a až o šesť miest horšie ako na začiatku volebného obdobia v roku 2016. V tlačovej správe to uvádza Transparency International Slovensko (TIS).
Zhoršenie v indexe podľa TIS odráža slabý boj proti korupcii počas záverečného roka vlády Petra Pellegriniho. Prácu novej vlády Igora Matoviča, ktorá si dala za cieľ zlepšiť sa v rebríčku o 20 miest, odrazí podľa organizácie v plnej miere až tohtoročný index.
Slovensko dosiahlo podľa TIS v rámci rebríčka 49 bodov zo sto možných, čo je o bod menej ako pred rokom. Z krajín Európskej únie sú pritom za Slovenskom len štyri krajiny, a to Chorvátsko, Bulharsko, Maďarsko a Rumunsko. „Po šestnástich rokoch od roku 2004, keď sa Slovensko vďaka protikorupčným reformám dostalo pred Grécko, skončilo minulý rok opäť raz za ním,” uvádza organizácia.
TIS zároveň konštatuje, že v roku 2020 počet stíhaní pri korupčných trestných činoch narástol medziročne o viac ako o tretinu, čo ponúka šancu zlepšenia postavenia SR v budúcoročnom indexe. Počet obžalôb pre korupciu vzrástol dokonca o polovicu.
„Protikorupčné nastavenie vlády vytvorilo slobodnejšie podmienky na to, že polícia či prokuratúra mohla stíhať doteraz nedotknuteľných ľudí, ako sú kontroverzní podnikatelia Zoroslav Kollár, Norbert Bödör a Jaroslav Haščák, ale aj donedávna vysokopostavení verejní funkcionári ako bývalý minister Peter Žiga, bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská, exprezidenti polície Tibor Gašpar a Milan Lučanský, alebo špeciálny prokurátor Dušan Kováčik,” píše TIS.
Najtransparentnejšie vnímanými krajinami boli v minulom roku podľa TIS Dánsko a Nový Zéland. Naopak, za najskorumpovanejšie sú považované Somálsko, Južný Sudán a Sýria. Z postkomunistických krajín je v rebríčku najlepšie Estónsko, celkovo na 17. mieste.