Turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan upozornil, že Turecko nepodľahne tlaku, aby ratifikovalo žiadosť Švédska o vstup do Severoatlantickej aliancie. Ankara podľa neho stále posudzuje, či Štokholm bude pre NATO prínosom alebo záťažou.
Fidan má o švédskej žiadosti vstúpiť do NATO v Bruseli diskutovať so svojím švédskym kolegom Tobiasom Billströmom. NATO dúfa, že Švédsko sa stane jej členom do budúcotýždňového samitu vojenského paktu vo Vilniuse. Švédsku žiadosť blokujú Ankara a Budapešť, ktoré majú spory so Štokholmom i Bruselom. Vstup nového člena si vyžaduje súhlas všetkých členských krajín NATO.
„Využívanie časovej tiesne neschvaľujeme ako metódu rokovania,“ povedal Fidan na mediálnej konferencii. Ankaru rozhnevalo rozhodnutie švédskych úradov povoliť nedávny protest spojený s pálením Koránu pred mešitou v centre Štokholmu. Šéf tureckej diplomacie označil demonštráciu za príklad, keď Švédsko nedodržalo dohodu s Tureckom podpísanú vlani v Madride.
„Švédsky bezpečnostný systém nie je schopný zastaviť provokácie. To Severoatlantickej aliancii neprináša väčšiu silu, ale viac problémov,“ uviedol Fidan. „Keď hovoríme o členstve Švédska v NATO z hľadiska stratégie a bezpečnosti, ide o to, či bude prínosom alebo záťažou,“ dodal.
Švédske ministerstvo zahraničných vecí označilo pálenie koránu v centre Štokholmu za „islamofóbne“. Zároveň však uviedlo, že švédska ústava garantuje slobodu zhromažďovania, prejavu a organizovanie protestov. Švédska polícia pôvodne stredajší protest pred štokholmskou mešitou povolila, ale jeho organizátora neskôr obvinila z agitácie proti etnickým a národnostným skupinám.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v nadväznosti na Fidanove výroky na mediálnom brífingu oznámil, že je v kontakte so svojím tureckým kolegom v záležitosti ratifikácie členstva Švédska v Severoatlantickej aliancii. Ubezpečil, že ak Turecko zmení svoj postoj, Maďarsko nebude tento proces brzdiť.
Švédsky premiér Ulf Kristersson povedal, že Budapešť nebude odkladať vstup tejto severskej krajiny do NATO. Podľa jeho vyjadrenia ho o tom ubezpečil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. „Maďarsko nebude nijako zdržiavať ratifikačný proces Švédska,“ povedal novinárom Kristersson.
Nespresnil však, či Orbánove vyjadrenia naznačujú, že hlasovanie by sa mohlo uskutočniť ešte pred samitom NATO vo Vilniuse. Maďarský parlament nemá ratifikáciu vstupu Švédska zaradenú do programu schôdze pred letnou prestávkou.