Tuzemský rum by podľa informácií denníka Plus jeden deň mohol čoskoro vymiznúť zo slovenských predajní. Dôvodom jeho stiahnutia je, že sa nevyrába z cukrovej trstiny, ale zo zemiakového škrobu, a pridáva sa doň aromatická látka, ktorá je pre zdravie človeka nebezpečná.
Doteraz sme si mohli klasický „tuzemák“ kúpiť len preto, že na jeho výrobu únia udelila dočasnú výnimku na dobu päť rokov, ktorej platnosť by mohli ohroziť legislatívne zmeny v Európskom parlamente.
„Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) vlani upozornil, že niektoré látky v rumovom éteri, ktorý dodáva charakteristickú chuť a vôňu „tuzemáku“, môžu byť rakovinotvorné, a tým pádom predstavujú pre človeka zdravotné riziko,“ informuje denník.
Potravinovým kontrolórom sa nepáči najmä látka furan, ktorú však v malých množstvách možno nájsť napríklad aj v káve, mäse či konzervovanej zelenine. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín zistil, že furan môže poškodiť pečeň a vyvolať až rakovinu pečene.
Českí výrobcovia túto látku používajú pri výrobe liehovín najmä preto, že alkoholu dodáva charakteristickú nezameniteľnú chuť. „Výrobcovia argumentovali aj tým, že v tuzemáku je furanu veľmi málo a nie je nebezpečnejší ako ďalšie chemické látky v potravinách.“