Úvod Spoločnosť UEFA politizuje šport: Rusko podmienečne vylúčila z Euro 2016

UEFA politizuje šport: Rusko podmienečne vylúčila z Euro 2016

Foto: archív

Po konfliktoch anglických „rowdies“ s ruskými fanúšikmi na marseilleskom futbalovom štadióne sa UEFA správa ako nefalšovaná európska inštitúcia: Rusko pre výčiny svojich vlajkonosičov z prebiehajúceho Euro 2016 podmienečne vylúčila. Anglicko – niekoľko dní pred referendom o vystúpení Británie z EÚ – ostáva bez úhony.

Zápasu Anglicko-Rusko (0:0) predchádzali krvavé zrážky rozvášnených fanúšikov z oboch táborov, ktoré malo podľa svedkov vyvolať šliapanie britských fanúšikov po ruskej trikolóre. Pokračovali na tribúnach a po stretnutí opäť v uliciach provensálskej metropoly. Odtiaľ sa nevraživosť v utorok preniesla – hoci už vo verbálnej rovine – na tlačovú konferenciu.

Tam sa britskí novinári neodbytne obúvali do ruského trénera Leonida Sluckého a útočníka Arťoma Dzjubu. Neustále dobiedzali s otázkami, či „je normálne, aby sa takéto veci stávali, a aby tlupy ruských fanúšikov poľovali po Angličanoch ako krvilační vlci“.

Kouč i hráč Zbornej sa však téme vyhýbali, nepristúpili na rozohranú partiu britských médií a obrovský tlak ustáli. No útočník Zenitu Petrohrad si neodpustil poznámku: „Podľa britských médií som mal pocit, akoby Angličania boli ,anjelčikovia´. Keď znela na zápase hymna Ruska, anglickí fanúšikovia hučali a pískali. Rusi určite nie sú zodpovední za všetko, je to tak 50 na 50 a musíte byť objektívni.“

To si však neosvojilo šéfstvo UEFA, ktoré ostrovanom pofúkalo boľačky po zle znášanej remíze a prisúdilo víťazstvo aspoň spoza stola disciplinárnej komisie. Ťažko sa ubrániť dojmu, že športová partia sa tu postupne presunula do politickej.

Foto: archív
Foto: archív

Sotva si to totiž možno predstaviť, že by nadnárodná UEFA rovnako spravodlivo potrestala Anglicko, ktoré si za sto rokov vyárendovalo „copyricht“ na svetový futbal. Asi by to nepozdvihlo európske vlastenectvo na ostrovoch pred budúcotýždňovým hlasovaním o brexite. „Všetko je to iba politika. Nezaťahujme ju do toho,“ prízvukoval ruský tréner.

Namiesto bossov európskeho futbalu ho vyslyšala aspoň francúzska polícia, ktorá posadila do chládku niekoľkých „rowdies“. Tí si budú môcť za väzenskými múrmi bašty Francúzskej revolúcie spolu kumpánmi na uliciach i šéfmi anglickej futbalovej federácie môcť odušu nôtiť „marsaillaisu“ či „God Save the Queen“.

Už menej sa budú môcť rozdrapovať o dva roky ma majstrovstvách sveta vo futbale. Tie sa budú konať – bez ohľadu na politickú príčinlivosť UEFA i na výsledky britského referenda – v Petrohrade.

Zakončovateľ Zenitu Petrohrad Dzjuba sa odmietal vzdať a Britom sa postavil na odpor: „Skutočne nechápem takúto reakciu britských médii. Pretože som mal pocit, ako keby boli podľa nich Angličania len obyčajní ‘anjeličkovia’, ale rozhodne to tak nebolo. Je to 50 na 50 a musíte byť objektívni. Každý musí komunikovať s fanúšikmi a Rusi určite nie sú zodpovední za všetko, ako to opisujete vy,“ kontroval 27-ročný moskovský rodák.

To je však celé iba politika. Nebudeme hovoriť, kto bol ten dobrý a kto zlý. Napríklad, keď znela hymna Ruska na zápase s Anglickom, tak ich fanúšikovia hučali a pískali.

Šliapanie britských fanúšikov po ruskej trikolóre: