Americký viceprezident Joe Biden pred rokom adresoval súčasnému kyjevskému establišmentu tieto tvrdé slová: „Nenájdete na svete inú demokraciu, v ktorej by nádor korupcie bujnel viac. Nijaká taká krajina neexistuje.“ Začal sa písať rok 2017 a v „demokratickej Ukrajine“ sa takmer nič nezmenilo: obrovská korupcia na najvyšších miestach bujnie ďalej, ekonomika sa čoraz viac nakláňa cez okraj priepasti, oligarchia bohatne, obyvateľstvo chudobnie.
Podľa časopisu Slovo i delo Ukrajinci od Majdanu schudobneli trikrát, index cien spotrebiteľského tovaru vzrástol o 40 percent, cena plynu sa zvýšila šesťnásobne, dôchodky sa znížili o 15 percent. Nezanedbateľná časť obyvateľstva sa ocitla na hranici, za ktorou je hlad. Pritom Medzinárodný menový fond poskytol Ukrajine úver 17,5 miliardy dolárov, ale výsledky tejto pomoci nemajú nijaký účinok na život prostých ľudí. Veľké finančné injekcie Západu totiž pohlcuje korupcia a nenásytné vrecká politikov. Taká je bez zveličovania Ukrajina týchto dní.
Rozklad štátnej moci
Ukrajinská sociologická skupina Rating na základe objednávky organizácie International Republic Institute so sídlom vo Washingtone uskutočnila na sklonku roka 2016 prieskum medzi ukrajinskými občanmi. Podľa jeho výsledkov si 72 percent respondentov myslí, že ich štát sa nevyvíja správnym smerom.
Politiku prezidenta Petra Porošenka nepodporuje 74 percent účastníkov prieskumu, predsedovi vlády Volodymyrovi Hrojsmanovi nedôveruje 79 percent respondentov a ukrajinskému parlamentu (Najvyššej rade) vyslovilo nedôveru až 87 percent anketovaných občanov. Obyčajní Ukrajinci nepodporujú vládu, nedôverujú tzv. ekonomickým reformám naordinovaným zahraničnými poradcami a Medzinárodným menovým fondom.
Ekonomiku dusí strata ťažkého priemyslu na Donbase, horúca vojna, ktorú vedie Kyjev proti vlastným občanom na východe krajiny, studená vojna s Ruskom vybičovaná vzájomnými sankciami a nevraživosťou kyjevskej moci k Moskve. Do tohto depresívneho obrazu zapadá ďalší údaj zo spomenutého prieskumu: 74 percent ľudí si myslí, že ekonomická situácia v krajine sa zhoršila.
Neistotu a nedôveru verejnosti symbolizujú bitky v parlamente, ktoré sa stali rutinnou záležitosťou takmer každého zasadnutia. Krátka pomajdanovská história Ukrajiny pripomína tragikomickú scénu. Politológ Vasil Muravecký si myslí, že rozklad štátnej moci pokročil tak ďaleko, že vláda už nie je ochotná brániť občanov pred zločinmi páchanými samozvanými bojovníkmi za slávu Ukrajiny, zriekla sa práva použiť silu proti fašistickým bandám typu Azov.
PODĽA MURAVECKÉHO JE DNES UKRAJINA V STAVE, „KEĎ SA ŠTÁTNA MOC POVAĽUJE NA CESTE V PRACHU.“
V dôsledku všeobecného ohrozenia, úpadku priemyslu i pôdohospodárstva, straty pracovných miest a rastu cien odišlo po Majdane od roku 2014 do zahraničia veľké množstvo ľudí – do Ruska vyše milión, do Poľska a ďalších európskych štátov okolo 500-tisíc práceschopných obyvateľov.
Ak ste nespokojní, ste nepriatelia
Prieskum migračných nálad ukrajinského obyvateľstva sociologickej skupiny Rating na sklonku roka 2016 hovorí, že 40 percent opýtaných Ukrajincov by chcelo pracovať v zahraničí a až 30 percent by sa chcelo odsťahovať do zahraničia natrvalo. Navždy sa chcú odsťahovať do zahraničia, prípadne si tam nájsť prácu, predovšetkým obyvatelia Západnej a Centrálnej oblasti, väčšinou mladí ľudia, s vysokoškolským vzdelaním.
K hlavným príčinám túžob po vycestovaní z krajiny a získaní trvalého pobytu patria lepšie životné podmienky (53 percent), želanie zabezpečiť lepšiu budúcnosť deťom (41 percent), absencia dôstojnej práce na Ukrajine (32 percent).
K NEZANEDBATEĽNÝM MOTÍVOM NA ODCHOD Z VLASTI PATRÍ LEPŠIA SEBAREALIZÁCIA (13 PERCENT), STRATA POCITU BEZPEČNOSTI NA UKRAJINE (8 PERCENT).
Štatistika však nevystihuje všetko. Podľa reportáže českých Lidových novín, v poslednom čase bohatší ľudia v Kyjeve zvykli umiestňovať vedľa kontajnerov jedlo, ktoré im zostalo, a potom dôchodcovia „súťažia“ so psami a mačkami, kto sa k nemu dostane skôr.
Medzi zvyškami jedla sa vraj dá nájsť aj čokoládová sušienka z fabriky miliardára Petra Porošenka. Podľa ukrajinských tajných služieb pritom stále platí, že ak nie ste na Ukrajine s niečím spokojní, musíte byť ruskí agenti.