Ukrajinská delegácia v trojstrannej kontaktnej skupine pre urovnanie konfliktu v Donbase v bieloruskom Minsku podpísala tzv. Steinmeierov plán. „Leonid Kučma, ktorý na stretnutí zastupuje Kyjev, podpísal dokument schválený ešte skôr pobočníkmi lídrov normandského formátu,“ uviedli zdroje.
Normandský formát vznikol v júni 2014, keď sa pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii stretli vtedajší ukrajinský prezident Petro Porošenko, šéf Kremľa Vladimir Putin, vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Táto štvorica politikov po prvý raz diskutovala o spôsoboch vyriešenia konfliktu na Ukrajine.
Ako vysvetľuje webový portál televízie 112 Ukrajina, Steinmeierov plán predpokladá súčasné uskutočnenie bezpečnostnej aj politickej časti minských dohôd; nastolenie mieru, obnovenie kontroly Ukrajiny nad svojimi územiami, udelenie osobitného štatútu Donbasu a uskutočnenie volieb v tejto časti krajiny, a to všetko naraz.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj privítal dohodu ako významný krok smerom k vyriešeniu päť rokov trvajúceho konfliktu medzi proruskými separatistami a ukrajinskými vládnymi silami. Zdôraznil tiež, že voľby na východe Ukrajiny sa môžu konať len po tom, ako Ukrajina získa kontrolu nad svojou hranicou.
Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko obvinil súčasné vedenie štátu, že podpísaním dohôd s ruskými separatistami na východnej Ukrajine zradilo záujmy krajiny. Porošenko sa pred novinármi vyjadril, že Steinmeierov plán „hrá Rusom do karát“.
Vysvetlil, že Ukrajina nedostala nijaké záruky, že získa kontrolu nad všetkými úsekmi svojich hraníc s Ruskom, ale namiesto toho sa zaviazala usporiadať miestne voľby v oblasti, ktorú ani nekontroluje.