Návrh zákona, ktorý umožní predaj poľnohospodárskej pôdy, prešiel hlasovaním v ukrajinskom parlamente. Sprevádzala ho ostrá debata. Vládna strana prezidenta Volodymyra Zelenského Sluha národa návrh pretlačila aj napriek silnému odporu opozície a širokej verejnosti.
Moratórium na predaj pôdy platí v krajine od roku 2001 a hoci návrh zákona čaká ešte druhé hlasovanie, je takmer isté, že od budúceho roka bude zrušené. „Ukrajinci majú právo slobodne disponovať svojím majetkom,“ komentoval rozhodnutie ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk. Podľa opozície však zákon ohrozuje ukrajinskú suverenitu. Prekáža jej, že si podľa návrhu budú môcť pozemky kúpiť aj cudzinci.
Ukrajina obhospodaruje vyše 40 miliónov hektárov úrodnej poľnohospodárskej pôdy. Na porovnanie: poľnohospodári v EÚ hospodária celkovo na 178 miliónoch hektároch. Doteraz ukrajinskí vlastníci pozemky prenajímali, hoci o zrušenie moratória na predaj černozeme, najúrodnejšej poľnohospodárskej pôdy, sa pokúšali už aj predchádzajúce vlády.
Na zrušenie zákazu pritom tlačí aj Svetová banka alebo Medzinárodný menový fond. Ten navyše rozsiahlymi reformami, aj poľnohospodárskymi, podmieňuje ďalšie pôžičky Kyjevu. Ukrajina si od nového opatrenia sľubuje rast HDP o dve až tri percentá. Ministerstvo hospodárstva odhaduje cenu pozemku na približne 1 950 eur za hektár, konečná suma však bude závisieť od konkrétneho regiónu.
Zrušeniu zákazu doteraz bránili predovšetkým spory o to, kto si bude môcť pozemky kúpiť. Táto otázka pritom doteraz nie je vyriešená. Podľa aktuálneho návrhu si od roku 2024 budú môcť poľnohospodársku pôdu kúpiť firmy so zahraničným kapitálom či cudzinci, ktorí si ho prenajímali a obhospodarovali ho minimálne tri roky.
Proti zmene sa postavili všetky politické strany okrem strany Zelenského. Opozícia sa bojí, kto tieto „strategické rezervy“ kúpi. Kritici okrem iného upozorňujú aj na to, že väčšinu úrodnej pôdy môžu ovládnuť oligarchovia.
Vládny návrh nemá ani podporu verejnosti. Proti zrušeniu moratória je vyše 70 percent obyvateľstva, pričom absolútna väčšina je proti tomu, aby sa pôda dostala do rúk cudzincov. Zelenskyj tvrdí, že „reči o tom, že ukrajinskú pôdu vykúpia Číňania, Arabi alebo mimozemšťania“, sú hlúposti.
„Cudzinci a firmy so zahraničným kapitálom budú môcť kúpiť ukrajinskú pôdu len v prípade, ak to národ schváli pri všeobecnom referende.“ Problém však je, že zákon o všeobecnom referende v súčasnosti na Ukrajine neexistuje.