Moskva vyslala do Sýrie približne tristo ďalších príslušníkov ozbrojených síl Ruskej federácie, ktorí slúžili v Čečenskej republike, aby plnili špeciálne úlohy v 30 kilometrov širokom páse sýrskeho územia pozdĺž hranice s Tureckom. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany s tým, že ich presun sa uskutočnil letecky zo Severného Osetska.
Rusko a Turecko dosiahli dohodu o spoločnej kontrole nad severovýchodnou Sýriou po zastavení tureckej ofenzívy proti Kurdom, ktorú Ankara spustila 9. októbra. Dohoda umožňuje Turecku zachovať si kontrolu nad oblasťou, ktorú obsadilo pri ofenzíve, pričom ruskí a sýrski vojaci budú kontrolovať zvyšok turecko-sýrskej hranice. Kurdi dostali 150 hodín na stiahnutie svojich ozbrojených síl 30 kilometrov od spomínanej hranice.
Ministerstvo obrany Spojených štátov plánuje posilniť prítomnosť americkej armády v severovýchodnej časti Sýrii. Oficiálnym dôvodom je ochrana miestnych ropných polí pred hrozbou opätovného obsadenia bojovníkmi teroristickej organizácie Islamský štát v prípade, že by prišlo k jej oživeniu.
Tlačová agentúra AFP to uviedla s odvolaním sa na vyjadrenie nemenovaného predstaviteľa tohto rezortu. Pre USA a ich partnerov bolo podľa neho „jedným z najvýznamnejších úspechov v boji proti Islamskému štátu získanie kontroly nad ropnými poľami vo východnej Sýrii“. Tie bývali pre ISIS „rozhodujúcim zdrojom príjmu“.
„Spojené štáty sú odhodlané v koordinácii s partnerskými Sýrskymi demokratickými silami posilniť svoje postavenie v severovýchodnej Sýrii dodatočnými vojenskými aktívami, aby zamedzili tomu, že tieto ropné polia opäť padnú do rúk ISIS alebo iných destabilizujúcich aktérov,“ dodal.
Americký prezident Donald Trump najprv oznámil, že USA stiahnu všetkých svojich vojakov zo severovýchodnej Sýrie, kde slúžili ako „nárazník“ medzi SDF pod vedením Kurdov, sýrskymi vládnymi silami a tureckou armádou. Vzápätí však vyhlásil, že malá časť amerických vojakov zostane v tejto oblasti, aby chránila ropné polia.