Spojené štáty vykonali test rakety s donedávna zakázaným doletom vyše 500 kilometrov, prvý po vypovedaní zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF). Oznámilo to dnes americké ministerstvo obrany.
Americko-ruská zmluva, ktorú USA definitívne vypovedali začiatkom augusta, zakazovala obom stranám zaradiť do arzenálu rakety odpaľované zo zeme s doletom 500 až 5500 kilometrov. Zmluva INF stratila platnosť, keď sa z jej porušovania vzájomne obviňovali Rusko i USA.
Test sa podľa Pentagonu uskutočnil na kalifornskom ostrove San Nicolas asi 130 kilometrov západne od Los Angeles. Raketa bola určená pre konvenčné nálože a zasiahla cieľ vo vzdialenosti väčšej ako 500 kilometrov, uviedlo ministerstvo.
Zámer vypovedať zmluvu INF oznámil americký prezident Donald Trump vlani v októbri s odôvodnením, že Rusko vývojom nových zbraní dohodu porušuje. Tento rok vo februári začala plynúť polročná výpovedná lehota, 2. augusta USA od zmluvy definitívne odstúpili. V ten istý deň Moskva potvrdila formálne zánik dohody.
Podľa Bieleho domu Rusko vyvíja raketu Novator 9M729, ktorej dolet pri ruských testoch presiahol povolených 500 kilometrov. Podľa ruských sťažností Spojené štáty porušili zmluvu rozmiestňovaním pozemných odpaľovacích zariadení prispôsobených pre strely s plochou dráhou letu Tomahawk, ale aj ďalších balistických rakiet stredného a krátkeho doletu a útočných bezpilotných lietadiel.
Putin už vo februári povedal, že jeho krajina na krok Washingtonu odpovie rovnako, teda od zmluvy tiež odstúpi a začne vývoj nových rakiet. Americký minister obrany Mark Esper deň po vypovedaní zmluvy uviedol, že by podporil skoré rozmiestnenie rakiet stredného doletu v Ázii.