Americká armáda vyvíja dron, ktorému umelá inteligencia umožní vyhľadávať a zameriavať rôzne vozidlá alebo osoby. MQ-9 Reaper a iné vojenské drony sú zatiaľ stále ovládané prostredníctvom satelitov. Pilot zvrhne bombu či odpáli raketu a ďalší človek ju pomocou lasera navádza na určený cieľ. Niektorí operátori sa však obávajú, že by mohli nechtiac zasiahnuť civilistov a začínajú pre svoju prácu trpieť psychickými problémami.
Podľa obhajcov autonómnych dronov by takáto technológia eliminovala podobné duševné traumy. Ich nasadenie by však mohlo mať hrozivé dôsledky. Právna ani etická norma nikam nezmizne, len sa presunie na iných ľudí, napríklad na vedcov pracujúcich na ich vývoji. Mnohí odborníci sa obávajú aj toho, že by niektoré spoločnosti ako Google, ich zamestnanci či systémy mohli byť vystavené útoku nepriateľského štátu.
Umelá inteligencia ich totiž môže vyhodnotiť ako zariadenia „dvojakého použitia“ (ako je napríklad ropná rafinéria produkujúca palivo do automobilov aj tankov), keďže napríklad softvér spoločnosti Google na rozpoznávanie obrázkov Project Maven je súčasťou vojenského autonómneho dronu. Spoločnosť a jej zamestnanci by sa tak z určitého pohľadu stali súčasťou tohto vražedného biznisu.
Okrem toho, ak má plne autonómny dron fungovať, treba doň najprv vložiť určité informácie. To znamená, že bude treba napríklad spresniť, aké civilné straty sú akceptovateľné. „Akákoľvek vláda, ktorá takéto sily pustí z reťaze, pošliape všetky hodnoty, ktoré údajne obhajuje,“ tvrdí Peter Lee z univerzity v anglickom Portsmouthe.