Spojené štáty pri nálete na pozície radikálneho Islamského štátu v Afganistane po prvý raz použili svoju najsilnejšiu neatómovú bombu. Na jaskynný systém v provincii Nangarhár pri hraniciach s Pakistanom dopadla puma GBU-43, označovaná za matku všetkých bômb.
Jej dĺžka presahuje 9 metrov a s obsahom 11 ton výbušniny je to tá najničivejšia neatómová zbraň v arzenáli Washingtonu. Až doteraz ju v boji nikdy nepoužili. Vyvinuli ju v roku 2003 počas irackej vojny na deštrukciu opevnených a podzemných cieľov.
GBU-43 sa zhadzuje voľným pádom, na jej navádzanie slúži GPS a výbuchom vznikne masívna tlaková vlna, schopná zničiť oblasť veľkú zhruba ako deväť mestských štvrtí. Jej o niečo menšia predchodkyňa s označením Kosačka sedmokrások (Daisy Cutter) sa používala vo Vietname aj v Afganistane.
Podľa afganského ministerstva obrany zahynulo pri útoku 36 radikálov. „Ani jeden civilista nebol zranený, zničená bola iba základňa, odkiaľ ISIS v provincii podniká útoky.“ Výbuch podľa neho pritom úplne zničil dôležité veliteľské pozície Islamského štátu spolu s množstvom ľahkých a ťažkých zbraní.
Agentúra Reuters však poznamenala, že informácie o nulových civilných obetiach zatiaľ nie je možné nezávisle overiť. Spojené štáty označujú región Nangarhár spoločne so susednou provinciou Kunar za hlavné pôsobisko ISIS v Afganistane so 700 bojovníkmi. Miestne úrady hovoria dokonca až o 1 500 členoch ISIS. Systém tunelov a jaskýň využívajú bojovníci Islamského štátu ako úkryt pri presunoch.