Nemecké médiá tvrdia, že utečenci, ktorí získali azyl v ich krajine, čoraz častejšie chodia na dovolenky do domovských krajín. Tento fakt sa nepozdáva ani nemeckej kancelárke Angele Merkelovej. Podľa nej by sa mali v takýchto prípadoch prehodnotiť rozhodnutia o udelení azylu. Proces odobrania je však zložitý a zaberie veľa času.
„Dokážem si predstaviť ťažkú rodinnú situáciu, keď je návrat na niekoľko dní pochopiteľný. Nedá sa však dovolenkovať v krajine, z ktorej človek utiekol,“ uviedla kancelárka. Cudzinecký úrad údajne zaznamenal sto prípadov utečencov, ktorí navštívili krajinu svojho pôvodu, v niektorých prípadoch aj niekoľkokrát. Podľa nemeckého ministerstva vnútra pochádzali zo Sýrie a z Iraku. Hovorca ministerstva uviedol, že očakávajú zvýšené množstvo takýchto prípadov.
Podľa hovorkyne federálneho úradu pre migráciu a utečencov Edith Aframovej neznamená cesta do rodnej krajiny hneď dôvod na zrušenie azylu, môže však motivovať na znovuotvoreniu prípadu. Nie každá cesta znamená porušenie azylového zákona: „Utečenec uvedie dôvody svojej návštevy krajiny, z ktorej utiekol, a na základe odpovedí sa rozhodne o tom, či prípad uzavrú alebo mu odoberú azyl.“
Úrady môžu prípady migrantov vyšetrovať, kým im neudelia nemecké občianstvo. Utečenec sa proti odobratiu azylu môže odvolať. Úrady minulý rok preskúmali spisy 842 irackých migrantov, urobili 630 rozhodnutí a v 26 prípadoch ľuďom odobrali azyl. Podobné kroky podnikli v prípade 782 Sýrčanov, z ktorých odobrali azyl 42 utečencom.