Úvod Komentáre Uzbenistan, Kazachstan, Turkmenistan, Tadžikistan, Afganistan a Pakistan… Prečo nie?

Uzbenistan, Kazachstan, Turkmenistan, Tadžikistan, Afganistan a Pakistan… Prečo nie?

183
Robert Fico a Kasym-Žomart Tokajev. (Foto: archív)

Bez dlhých úvodov. Je to síce len moja subjektívna úvaha, a ja sa samozrejme môžem mýliť lebo patent na rozum nemám, ale po tom, čo premiér Fico zažil zo strany európskych lídrov a Európskej únie ako takej, robil by som presne to isté ako on. 

V týchto dňoch je na pracovnej návšteve dvoch významných krajín strednej Ázie – Uzbekistanu a Kazachstanu – a ja sa mu absolútne nečudujem. Európska únia a Rada Európy totiž nehli ani brvou a neposielali sem všelijaké kontrolné komisie a vyšetrovacie delegácie, keď sa tu za denného svetla búral právny štát a pošliapavala sloboda slova a prejavu.

Keď pod vedením Matovičovej polície bol pred zrakom mlčiacej Európskej únie zúrivo politicky a policajne prenasledovaný vtedajší líder opozície, dnešný predseda vlády. Dokonca tak, že nebyť dvoch poslankýň parlamentu, mohol v tom čase skončiť v životunebezpečnej Hamranovej väzbe. Na Ficovom mieste by som sa po podobnej skúsenosti otočil chrbtom k takej únii. 

On nie, on všetko to svinstvo a celú tú farizejskú ľahostajnosť zo strany Európy prehltol, a prehltol aj atentát a celú obludnú extrémistickú denunciáciu a zosmiešňovanie zo strany našej fanaticky pro-európskej opozície a jej médií, a naďalej je aj napriek tomu pro-únijný a pro-natovský – iba sa snaží robiť politiku na všetky štyri svetové strany. 

Zvykneme sa akosi zvrchu dívať nielen na strednú Áziu, ale v podstate aj na celú obrovitánsku Áziu, hoci aj pri zbežnom pohľade na mapu sveta vyzerá náš malý kontinentík, v nejednom prípade s až chorobne sebavedomými a panovačnými štátmi, iba ako malý pritesný prdinec. 

Azda s výnimkou Japonska a Južnej Kórei sa cítime dôležitejší než celá Ázia a vnímame ju len ako akýsi nezaujímavý preľudnený „región“ sveta, v ktorom stoja za pozornosť iba Himaláje.

Stali sme sa, ani sami nevieme ako, akýmisi namyslenými Eurocentristami – veď čo už taký Vietnam, čím už môže byť napríklad taký Vietnam, ktorý doslova vstal z popola po roky trvajúcej vojenskej agresii USA, zaujímavý a stojaci za našu blahosklonnú pozornosť a úctu? 

Majú tam komunizmus a tým pádom hotovo, to je hlboko pod našu pluralitnú úroveň! Ktosi nedávno v televízii veľmi múdro varoval, či si vieme predstaviť napríklad Čínu, ak by tam boli tisíce politických strán a ruvali by sa o moc ako my u nás doma v Európe. 

Premiér by to mal zobrať pri tej štrapácii všetko jedným vrzom, ak už je tam, a ísť ešte aj do Tadžikistanu a Turkmenistanu – majú tam okrem iného aj kultúru, nielen tú farbistú ľudovú, že by sme čumeli ako puci. A možno tí ľudia žijú šťastnejšie a spokojnejšie ako my tu doma v upadajúcej Európe, kde sa už ani deti nemôžu cítiť bezpečne na vyučovaní v školskej lavici. 

Nech len ten premiér ide a nech to tam všetko rad radom ponavštevuje, je tam určite čo obdivovať a možno aj z čoho si vziať v niečom príklad. Ja proti tomu nič nemám, Európa v jej dnešnej dekadentnej podobe sa mi akosi prejedla. Ale hovorím, toto je len môj subjektívny názor, zo mňa si príklad v uvažovaní brať nemusíte. 

Ešte jedna drobná súkromná poznámka na záver… Mám aj ja doma niečo z tej veľkej ázijskej časti sveta, okrem starej audio veže Sony ešte z čias keď v Japonsku robili kvalitnú elektroniku? Veruže mám, a som tým nadšený. Pred desiatimi rokmi som si na skúšku kúpil na internete sadenice Turkménskeho brestu… u nás známeho pod názvom „zázračný živý plot“. 

Ľudia boží, tie sadenice sú naozaj zázračné, lebo keď ich zasadíte a pár dní polievate, aby sa zakorenili, tak vám za rok narastú aj viac ako o meter a na budúci rok máte vysoký a hustý živý plot, že ho musíte strihať na rebríku, aby vám nenarástol o štyri a viac metrov. 

Vaša manželka sa môže na záhrade spokojne opaľovať bez plaviek nahá, a vy s ňou, ak chcete, lebo chlípny sused s ďalekohľadom ju už cez ten mimoriadne hustý a bujný plot neuvidí. Ten zázračný plot rastie ako z vody aj bez starostlivosti, jedine strihať ho treba. 

Prečo to tak je? Lebo u nich v Turkmenistane sú veľmi drsné klimatické podmienky a nie je tam až tak dobrá pôda, a hoci je ten zelený zázrak na pôdu mimoriadne nenáročný, ak ten ázijský brest zasadíte kdekoľvek u nás, trebárs aj v šotoline, budete žasnúť čo to dokáže. Pregooglite si to a uvidíte. 

Niet nad dobrý hustý plot, verte mi. Nemusí byť priamo železný alebo z ostnatého drôtu, ale dobré ploty, ako ľudia na dedine po stáročia vedia, robia dobrých susedov. Mali by sme si z toho brať príklad aj v štátnej politike a nepúšťať si do dvora hocikoho so zlým úmyslom. Nech si doma robí čo chce, nech sa tam hoci aj zblázni, ale nie u mňa na mojom pozemku, lebo tu som pánom ja, kapišto?

(Komentár pôvodne vyšiel na facebookovom profile autora)