V daňových rajoch sídlilo v treťom štvrťroku tohto roku 4 630 slovenských firiem. Kým záujem o tretiu najobľúbenejšiu destináciu Cyprus v prvých mesiacoch tohto roka kontinuálne upadal, v tomto období sa jeho pokles zastavil. V súčasnosti má na Cypre domov 933 slovenských spoločností, čo je o 61 firiem viac ako v druhom tohtoročnom kvartáli.
„Nárast môže signalizovať aj to, že Cyprus ako člen Európskej únie po prekonaní bankovej krízy láka viac firiem. Ekonomicky je dnes prakticky zdravý,“ uviedol konzultant poradenskej spoločnosti Bisnode Slovensko Milan Seliak. Plusové hodnoty si v posledných troch mesiacoch pripísali aj ďalšie daňové raje.
Deväť firiem pribudlo Spojeným arabským emirátom, ktoré podnikateľov lákajú pre nemožné vystopovanie skutočného vlastníka a nulové dane. O niečo viac slovenských podnikateľov zamierilo aj do menej preferovaných teritórií – Lichtenštajnska či na ostrovy Jersey a Guernsey, patriace Veľkej Británii.
Podľa Bisnode však môže v daňových rajoch sídliť mnohonásobne viac slovenských firiem. Oficiálne údaje totiž vyjadrujú len priamu registráciu slovenskej spoločnosti v niektorom z daňových rajov. Podnikatelia pritom často volia zložitejšie štruktúry. To znamená, že firmu si registrujú napríklad v Českej republike, tú v Holandsku a až potom sa registrujú napríklad na Seychelách.
„Tí, ktorí si chcú zachovať anonymitu alebo využívať raje na nekalú podnikateľskú činnosť, budú na to stále hľadať destinácie či spôsoby,“ konštatoval Seliak. Karty by mohol zamiešať aj nový protischránkový zákon. Ten firmám, ktoré budú chcieť obchodovať so štátom, káže odkryť vlastnícku štruktúru až po konečného vlastníka.
Bisnode však na margo zákona zásadný úbytok firiem neočakáva, aj keď ho považuje za dobrý krok: „Už dnes vidíme, že na verejnom obstarávaní sa zúčastňuje minimum podnikov so sídlom v daňových rajoch z hľadiska prvej úrovne vlastníctva. Tie subjekty, ktoré chcú utajiť majiteľa, do štátnych zákaziek nepôjdu priamo, ale cez subdodávky.“