V Humennom sa pred pár dňami zrútila časť nedokončenej bytovky, patriacej do poslednej fázy výstavby mestských bytov vo východoslovenskom meste. Stalo sa tak pravdepodobne vinou nedodržania stavebných postupov, čo je predmetom vyšetrovania.
Primátor Miloš Meričko sa vyjadril, že je rád, že sa nikomu nič nestalo. Zdá sa, že od nepríjemnej udalosti, pri ktorej zrejme zlyhal stavebný dozor, sa snaží odpútať pozornosť médií iným smerom.
Už tradične sa totiž rozhodol zaútočiť na svoju predchodkyňu v primátorskom kresle Janu Vaľovú. Po zrútení časti mestského bytového domu zorganizoval tlačový brífing, na ktorom sa však nevenoval možným príčinám kolapsu, pri ktorom len zázrakom nebol nik zranený a nik nezomrel.
Miloš Meričko na nej oznámil, že investičné akcie v Humennom, realizované bývalým vedením mesta, mali byť predražené. Audit údajne nezávislého stavebného dozoru podľa neho odhalil navýšenie nákladov o viac ako 124 000 eur.
Ceny sa podľa Merička zvýšili niekedy o 100 až 700 percent. Išlo napríklad o rekonštrukciu strechy budovy Domu služieb v Humennom, kde malo ísť o sumu 51 400 eur. Materiál použitý pri oprave strechy zimného štadióna mal byť zasa predražený o viac ako 40 500 eur.
Primátor doplnil, že externý stavebný dozor vybraný výberovým konaním porovnával výkaz-výmer jednotlivých projektov a tiež fakturované ceny za tovar v porovnaní s obvyklými cenami.
Bývalá primátorka Humenného Jana Vaľová to považuje za účelové žonglovanie so sumami. „Akékoľvek pochybenia z mojej strany vylučujem a zvažujem právne kroky za poškodzovanie môjho mena bez relevantných a odborne podložených dôkazov,“ povedala pre portál napalete.sk v reakcii na Meričkove vyjadrenia. Zároveň upozornila na odbornú nepôsobilosť spoločnosti, ktorú si súčasné vedenie mesta najalo na kontrolu spomenutých finančných akcií.
“Po tom, ako stavebný dozor zrejme neustriehol práce na zrútenej časti bytového domu, si pán primátor Meričko najal asi rovnako nespôsobilý stavebný dozor, respektíve externú firmu, ktorá z mestskej kasy podľa mňa neoprávnene vytiahla skoro 20-tisíc eur za drahý, právne nezáväzný a teda neužitočný posudok,” povedala Vaľová.
V predmete činnosti firmy INŽINIERING PLUS, s. r. o., sídliacej vo východoslovenskej obci Majerovce, s ktorou mesto pod Meričovým vedením uzavrelo zmluvu v hodnote 19.962 eur, je vykonávanie stavebného dozoru, nie kontrolovanie a hodnotenie stavebných prác.
Na takúto činnosť je podľa exprimátorky oprávnený výlučne odborný znalec alebo Úrad pre verejné obstarávanie. “V podstate firma posudzovala prácu inej, konkurenčnej firmy, čo je neprípustné,” myslí si a dodáva, že najatá eseročka predviedla absolútny amaterizmus.
“Zo zákazok účelovo povyťahovala jednotlivé segmenty, pričom jednu časť označila za predraženú napríklad o 50 alebo 100 percent. Keď sa robí verejné obstarávanie, vždy sa stavba hodnotí ako celok, pretože stavebník môže urobiť jednu časť lacnejšie, jednu drahšie – záleží podľa toho, v akých cenách zoženie materiál.
Primátor namiesto toho, aby zaplatil kvalitný stavebný dozor, ktorý by zabezpečil, aby mu v meste nepadali bytovky, pošle peniaze daňových poplatníkov na účet nekompetentnej externej firmy,” uviedla Vaľová.
Podľa nej firma za tieto peniaze na primátorovu objednávku vyrobila posudok, ktorý teraz politicky zneužíva na tlačovkách ako údajný dôkaz toho, že bývalé vedenie mesta dobre nehospodárilo.