Taliansky publicista Giulio Meotti mapuje prudký nárast počtu mešít v Nemecku. „Dokážete si predstaviť, že by Nemecko ponúklo Iraku, Sýrii alebo Egyptu, že na ich území postaví dvesto nových kostolov? Samozrejme, že je to nereálne, pretože na Blízkom východe boli kresťania v podstate rozprášení,“ píše s tým, o dvadsať rokov budú kresťanskí veriaci v krajine predstavovať menšinu. Už teraz však v Nemecku nastáva výrazný pokles ich počtu.
„Ako píše redaktor Jan Fleischhauer z magazínu Spiegel, v uplynulom roku prišla nemecká katolícka cirkev o viac ako 160-tisíc veriacich a musela uzavrieť 537 farností. Od roku 1996 zanikla štvrtina katolíckych komunít. Aktuálne je v nemeckej populácii asi 60 percent kresťanov. Početne to vychádza na 24 miliónov katolíkov a 23 miliónov protestantov. Aj protestantov ubúda a ako uvádza denník Die Zeit, nemecká protestantská viera prišla len za rok 2016 o 340-tisíc veriacich.“
Meotti sa odvoláva na knihu historika Waltera Laqueura, ktorý vyrátal, ako sa v Nemecku zmenil počet mešít od roku 1980. „Vo svojej knihe Posledné dni Európy uvádza, že kým v roku 1980 malo Nemecko asi 700 malých mešít, dnes ich je viac ako 2 500, pričom niektoré z nich sú navyše značne rozľahlé a zmestia sa do nich stovky veriacich. Horúčkovitá výstavba mešít po celom Nemecku je najrukolapnejším dôkazom o rozširovaní islamu na úkor kresťanstva.“
Pred dvoma mesiacmi Turecko-islamská únia pre náboženské záležitosti otvorila novú mešitu v Kolíne nad Rýnom s kapacitou 1 200 osôb a najväčší minaret v Európe. „Je paradoxné, že architektom sa stal Paul Böhm, ktorého otec aj starý otec sa podieľali na výstavbe kostolov a boli to svojho času najobdivovanejší architekti. Ale jeho už nikto nepožiadal, aby vyprojektoval katedrálu. Ušla sa mu len mešita.“
Značnú časť mešít v Nemecku vraj ovláda Turecko. „Keď sa dostal k moci Recep Tayyip Erdogan, zaviazal sa, že bude podporovať ich výstavbu po celej Európe. Aktuálne ich Ankara prostredníctvom rôznych organizácií ovláda asi 900, teda viac ako tretinu. Vplyv Turecka je taký, že si jeho zástupcovia dovolia označiť ,liberálnu mešitu‘ v Berlíne za nezlučiteľnú s islamom. Aj to je dôvod, prečo sa podľa jedného z prieskumov 57 percent Nemcov obáva vzostupu islamu vo svojej krajine,“ dodáva Meotti.