Stovky veriacich sa v sobotu zišli v Nitre na celonárodnej Cyrilo-metodskej púti. Slávnostnú pontifikálnu svätú omšu celebroval Dominik kardinál Duka, emeritný pražský arcibiskup a primas český. Pôvodným hlavným celebrantom mal byť kardinál Prevost, ktorý sa však stal v máji pápežom Levom XIV.
V úvodnom príhovore v slovenčine sa kardinál Duka poďakoval za to, že môže v Nitre sláviť sviatok svätých Cyrila a Metoda. Spomenul aj vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi, keď pripomenul slávenie sviatku vierozvestcov v Nitre v roku 1933, ktoré sa zmenilo na protesty proti centrálnej vláde v Prahe. „Bol to jasný signál zlých časov medzi oboma národmi. História sa, žiaľ, znepokojivo opakuje. Chcel by som sa dnes na vás obrátiť s pokornou prosbou o odpustenie za tých pánov, ktorí majú pocit, že vás môžu poučovať o demokracii a slobode. Zabudli, že demokracia, ako hovoril aj prvý československý prezident Masaryk, predpokladá úctu, zbožnosť aj toleranciu. Takže prepáčte,“ povedal Duka.
Vo svojej kázni uviedol, že misia svätých Cyrila a Metoda sa opiera o tri piliere. „Prvým je viera, ktorá nie je len tradíciou, ale aj posolstvom pravdy o Bohu Stvoriteľovi a človeku stvorenom na Boží obraz – mužovi a žene. Nie je tu potrebné diskutovať o tom, kto má viac alebo menej práv. Rovnosť znamená slobodu a zodpovednosť pre muža aj ženu. Práve viera, ktorá je spojená s poznaním, vytvára to, čo nazývame kresťanskou civilizáciou,“ skonštatoval Duka.
Na snímke ľavý rad prezident SR Peter Pellegrini (vpravo), bývalý prezident SR Ivan Gašparovič (druhý sprava), minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (tretí sprava, Smer-SD), minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (piaty sprava, Hlas-SD), minister školstva Tomáš Drucker (šiesty sprava, Hlas-SD), minister zdravotníctva Kamil Šaško (siedmy sprava, Hlas-SD), primátor mesta Nitra Marek Hattas (deviaty sprava) a poslankyňa Ľubica Laššáková (Hlas-SD) sedia počas slávnostnej pontifikálnej svätej omši na národnej Cyrilo-metodskej púti v Nitre v sobotu 5. júla 2025.Foto: TASR – Henrich Mišovič
Druhým pilierom cyrilometodskej misie je podľa jeho slov liturgia, ktorá je zviditeľnením Kristovho diela. „Tretím pilierom je dimenzia štátnosti. Sviatok svätých Cyrila a Metoda nie je len cirkevným sviatkom, ale aj sviatkom štátnym. V tom vidíme prínos sv. Metoda, štátneho úradníka a tvorcu základov štátnosti v našich krajinách. Jeho vplyv sa prejavil pri formovaní štátov strednej Európy a jeho stopy nájdeme v ranej literatúre Slovenska, Moravy, Čiech, Poľska aj Ukrajiny. Úcta k svätým Cyrilovi a Metodovi nás priviedla k znovuobjaveniu našej samostatnosti a suverenity. Ich cesta do Ríma urobila z našich krajín pápežské léno a priestor, kde sa vyrovnávala moc medzi východom a západom,“ uviedol Duka.