Turecko, Rusko a Irán podpísali dohodu o vytvorení štyroch bezpečnostných zón v Sýrii s cieľom zmierniť humanitárnu krízu v tejto vojnou zmietanej krajine. Zástupcovia týchto troch krajín, garantujúcich dodržiavanie dohody o zastavení paľby v Sýrii, podpísali dokument počas mierových rokovaní v kazašskej metropole Astana.
Ich krok sa však stretol s nevôľou niektorých predstaviteľov sýrskej opozície. Tí na protest odišli z rokovacej miestnosti. Delegácia sýrskej opozície protestovala najmä proti iránskej účasti na týchto rokovaniach a Teherán obvinila z toho, že v konflikte bojuje na „strane, ktorá zabila dovedna už zhruba 400-tisíc ľudí“.
Podpísaná dohoda stanovuje vytvorenie štyroch bezpečnostných zón na severe, juhu a v strednej časti Sýrie. Do bezpečnostných zón bude spadať celá sýrska provincia Idlib a tiež časti provincií Aleppo, Lázikíja, Homs, Hamá, Damask, Dará a Kunajtra.
V súlade s memorandom sa tam zastavia všetky boje medzi vládnymi silami a ozbrojenými protivládnymi zoskupeniami. V týchto oblastiach je zakázané používanie akýchkoľvek zbraní a povolený je prístup humanitárnej pomoci.
Ruský prezident Vladimir Putin po stretnutí s tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom v Soči uviedol, že nad týmito zónami by mali byť zakázané akékoľvek prelety vojenských lietadiel. O letoch lietadiel protiteroristickej koalície na čele s USA nad zónami deeskalácie v Sýrii sa bude rokovať neskôr, a to na úrovni expertov. Šéf ruskej delegácie Alexander Lavrentiev spresnil, že sýrska vláda bude túto dohodu dodržiavať v prípade, ak útoky v týchto oblastiach nebudú vykonávať ani povstalci.