V Tatranskej Polianke vo Vysokých Tatrách otvorili novú digitálnu galériu, ktorá je v strednej Európe unikátom. Autormi myšlienky sú Marián Bizub a Marián Aštáry, ktorí stoja aj za projektom Tricklandia v Starom Smokovci. Ročne ju navštívi približne 100-tisíc ľudí.
„V Tatranskej Polianke sme otvorili niečo nové; vďaka technológiám budú môcť návštevníci zistiť, aký je to pocit stáť na najvyššom vodopáde našej planéty, splaviť neznámu rieku či prejsť cez Severný pól,“ ozrejmil Bizub.
Za ideovým obsahom jednotlivých expozícií je známy slovenský dokumentarista Pavol Barabáš, ktorý spolupracuje s týmto kreatívnym tímom od začiatku. „Som rád, že ma oslovili autori projektu a dúfam, že práve vďaka digitálnej technológii si návštevníci odnesú kdesi vo svojom vnútri pocit, ktorý motivuje k hlbšiemu poznávaniu našej planéty a ich vzťahu k nej,“ uviedol Barabáš.
Galéria Poliankovo ponúka možnosť precítiť príliš neprebádané miesta, ktoré vo svete zdolali iba skutoční dobrodruhovia. Podľa Aštáryho vďaka digitálnym technológiám dostane každý možnosť navštíviť niekoľko miest našej planéty vrátane slovenskej jaskyne Domica.
„Využívame rôzne formy prezentácie, ako sú digitálne simulácie, virtuálna realita, 3D projekcie, rozšírená realita, fotografie či tieňohra,“ ozrejmil s tým, že prezentácie sa nachádzajú na ploche 600 metrov štvorcových a ponúkajú až 140 metrov štvorcových projekčných plôch a 120 metrov štvorcových zrkadiel.
Momentálne tvorí galériu 11 projekcií, autori však už pripravujú aj ďalšie. Náklady len na samotné technológie stáli približne 100-tisíc eur. Všetko, vrátane nákupu budovy a jej rekonštrukcie, si autori hradili z vlastných zdrojov.
„Vysoké Tatry sú pre nás ideálnym miestom pre naše aktivity. Tentokrát sme sa pri názve inšpirovali miestom, kde sa nachádza naša galéria – v Tatranskej Polianke. Toto miesto sa nám páčilo, odtiaľto štartuje výstup na Gerlachovský štít či na Sliezsky dom. Veríme, že rovnako ako Tricklandia bude aj projekt Poliankovo zaujímavý pre deti aj dospelých a prinesie zábavu i poznanie,“ dodáva Bizub.
Digitálna galéria bude otvorená pre verejnosť každý deň od 9. do 18. hodiny. Podľa autorov môže zaujať rodiny s deťmi, mladých ľudí, ale aj staršiu generáciu, ktorá o novodobých technológiách nemá až také poznatky. Už teraz pripravujú ďalšiu expozíciu, na ktorej spolupracovali aj s ochranármi.