Západné médiá odlišne opisujú udalosti v sýrskom Aleppe a irackom Mosule, a to aj napriek tomu, že je situácia v nich podobná. V oboch mestách obliehajú militantov provládne sily a zahraničné letectvo pozície rebelov bombarduje. Ruské nálety na Aleppo podľa médií spôsobujú všeobecnú nevôľu, pretože „spôsobujú civilnému obyvateľstvu utrpenie“.
Bombardovanie Mosulu západnými vojskami však nevyvoláva negatívne reakcie, pretože mesto ohrozujú „militanti, používajúci obyvateľov ako ľudské štíty“. Takúto neobjektívnosť médií pokrývajúcich udalosti v Iraku a Sýrii nemožno označiť inak ako propagandu.
Novinár Patrick Cockburn v tejto súvislosti pripomína správy z roku 2011, keď sa mali v Iráne každý týždeň konať „obrovské protestné demonštrácie“. Keď tam však prišiel, s prekvapením zistil, že nijaké protesty nie sú.
Jediná demonštrácia prebehla vo februári a iránska opozícia v zahraničí situáciu zveličila. Ako dôkaz ďalších protestov dookola predvádzala videozáznam z jedinej demonštrácie. Istý novinár pracujúci v Iráne Cockburnovi prezradil, že na Západe sa obraz toho, čo sa deje v krajine, skladá zo správ Iráncov žijúcich v zahraničí. Nejde však o skutočnú realitu, ale len o ich túžby alebo zjavnú propagandu.
Podobné je aj spravodajstvo z Líbye či Sýrie. V roku 2011 sa opozícii z týchto krajín podarilo získať kontrolu nad opisovaním režimov v médiách. Napríklad Muammara Kaddáfího vraj „zvrhli bojovníci za slobodu“, ktorí s príchodom k moci priniesli krajine „demokraciu“. Namiesto demokracie tam však prepukla anarchia, pretrvávajúca dodnes.