Tím vedcov zo saudskoarabskej univerzity prišiel na spôsob, ako vyrábať elektrinu a zároveň odsoľovať morskú vodu pomocou jedného zariadenia. Vedúci tímu Pcheng Wang verí, že zariadenie, ktorého základom je solárny panel, by mohlo byť k dispozícii na komerčné účely do piatich rokov.
Získavanie energie z obnoviteľných zdrojov a dostupnosť čistej vody sú dva zásadné problémy, ktorým čelí ľudská spoločnosť v rámci trvalo udržateľného rozvoja. Zdroje energie, ako sú fosílne palivá alebo jadro, spotrebujú obrovské množstvá vody. V Spojených štátoch a Európe môže ísť až o 50 percent odoberanej vody.
Zároveň sa v krajinách s nedostatkom životodarnej tekutiny spotrebuje veľké množstvo energie. V štátoch severnej Afriky a Blízkeho východu, kde chýba sladká pitná voda, sa na odsoľovanie tej morskej podľa niektorých odhadov využije až 15 percent z celkovej vyprodukovanej elektriny.
Solárne panely majú limity v tom, koľko slnečných lúčov dokážu premeniť na elektrinu. Aj tie najmodernejšie dokážu využiť iba 10 až 20 percent energie zo slnka na výrobu elektriny, zvyšok je nevyužitý. Práve toto zvyškové teplo vedecký tím z Technickej a prírodovedeckej univerzity kráľa Abdalláha využil v testovanom zariadení, spoločne s novonavrhnutou membránou, ktorá odsoľuje morskú vodu pri relatívne nízkych teplotách.
Zvyškové teplo vytvára paru, ktorá prejde membránou a na druhej strane skondenzuje. Aby boli solárne panely pri čistení vody efektívne, musia slnečné svetlo zbierať na veľkej ploche. Technológia sa hodí pre prímorské oblasti, kvôli nárokom na priestor sa ale viac hodí pre skôr menšie až stredne veľké mestá.