Česká novinárka Petra Procházková, ktorá sa 27 rokov výrazne angažuje v službách protiruskej propagandy, na novinárskej konferencii Media 2019 fyzicky napadla žurnalistu pracujúceho pre ruskú agentúru Sputnik Vladimíra Frantu. V súčasnosti redaktorke českého Deníka N v Prahe sa totiž nepáčil článok, ktorý o nej spomenutý novinár napísal.
Má titulok “Petra Procházková na pražskom mediálnom fóre: Čeština je migrantom nanič, do ČR nikto nechodí” a autor v ňom okrem iného poukazoval na fakt, že Procházková na spomenutom fóre šírila “fake news”, keď klamala o počte imigrantov a Rómov v ČR.
Incident bol zaznamenaný na videu, ktoré sa šíri na internete. Franta na ňom mobilným telefónom nakrúca Procházkovej kolegu, ktorý ho fotografuje a neskôr mlčky nakrúca samotnú Procházkovú, ktorá ho slovne napáda. Nazýva ho hajzlom a “novinárskym prasaťom”, obviňuje ho zo lží na jej adresu.
“Čo si to vôbec dovoľujete? Že sa nehanbíte,“ povedala Frantovi a vzápätí mu z ruky vyrazila mobil z ruky a dala mu facku. Následne odišla k blízkemu stolu a zahraničným novinárom, ktorí incident sledovali, vysveľovala dôvody svojho konania.
Napriek tomu sa jeden z novinárov Frantovi za Procházkovej konanie na mieste ospravedlnil. Tá nakoniec napadnutému redaktorovi adresovala invektívu “Úbožiak!” a odišla. „Nie som to ja, kto by sa mal hanbiť,“ vyhlásila neskôr novinárka Deníka N.
Po útoku na Vladimíra Frantu sa k udalosti vyjadrila agentúra Sputnik. “Táto neprijateľná udalosť nijako činnosť agentúry neovplyvní, agentúra bude českému publiku naďalej prinášať dôveryhodné a aktuálne informácie. Domnievame sa, že akékoľvek rozpory sa majú riešiť cestou civilizovaného dialógu. Agresia a urážky nemajú nič spoločné ani s žurnalistikou ani s normami spoločenského správania,” uviedla tlačová služba agentúry.
Liberálne orientované české osobnosti Procházkovej čin otvorene schvaľujú. „Títo ľudia si nič iné nezaslúžia, klobúk dole, reakcia pani Petry Procházkovej je úplne namieste,“ napísal filmový režisér Jan Hřebejk na sociálnej sieti.
Šéfredaktor Fóra 24 Pavel Šafr reagoval na útok na redaktora Sputnika Vladimíra Frantu slovami o tom, že je potrebné zakazovať nepohodlné médiá. „Nikto z Denníka N si facku nezaslúži. Na Sputnik je jedna facka málo. Mal by sa tu jednoducho zakázať, pretože ako oficiálny orgán ruskej diktatúry ohrozuje záujmy demokratického štátu a šíri nepriateľskú propagandu,“ napísal Šafr vo svojom statuse.
Jindřich Šidlo, novinár pôsobiaci na portáli Seznam Správy, Procházkovú takisto podporil. Verí, že „má pravdu”. Niekdajší europoslanec Jaromír Štětina, ktorý s Procházkovou v minulosti založil súkromnú novinársku agentúru Epicentrum a svojho času vyjadroval podporu ukrajinskému nacistickému práporu Azov, verí, že biť žurnalistov je správne. „Petra, to, že si dala Sputniku na hubu, je správne,” napísal na sociálnej sieti.
Tlačový hovorca prezidenta ČR Miloša Zemana Jiří Ovčáček má na to iný názor a vie si predstaviť situáciu v opačnom garde. V takom prípade by sa podľa neho politickí komentátori predbiehali v písaní o „ruskom útoku na slobodu slova”.
„Predstavme si to naopak: Redaktorka Sputnika vyfackala redaktora Deníka N. Môže za to Zeman, kričí opozícia. Brutálny ruský útok na slobodu slova, kričia komentátori. Minister Petříček si povoláva ruského veľvyslanca, ČST burcuje vo všetkých reláciách okrem Večerníčka,“ ironizoval na sociálnej sieti Ovčáček.
Prezidentov hovorca poukázal aj na podobnosť medzi udalosťami z januára 1989 a útokom Procházkovej na redaktora Sputnika. „Podobnosť iste čisto náhodná! Československý rozhlas, január 1989: Na Václavskom námestí sa uskutočnila provokácia protisocialistických síl. Deník N, november 2019: Akcia nesie znaky pripravenej provokácie zo strany zástupcu propagandistického servera Sputnik,“ cituje Ovčáček.
Na útok na novinárov zareagoval aj poslanec českého parlamentu za ČSSD Jaroslav Foldyna. „V Denníku N vraj písali, že sa u nás už smú fackovať novinári. Radšej si to ale ešte overím,“ uviedol Foldyna na sociálnej sieti.
„Petra Procházková nám predviedla v praxi ‘chvíľku pre demokraciu’, reagoval vo svojom príspevku predseda českej strany SPD a podpredseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Tomio Okamura, ktorý takisto podporil redaktora Sputnika. Podľa Okamuru sa Franta na rozdiel od Procházkovej správal inteligentne. Tiež sa pozastavil nad postojom ľudí a médií, ktoré podporili konanie redaktorky Deníka N. „Ako môžu schvaľovať násilie?” pýta sa.
Petra Procházková pôsobila od roku 1992 ako zahraničná korešpondentka Lidových novín v Rusku a vojnová spravodajkyňa v Abcházsku, Osetsku, Gruzínsku, Náhornom Karabachu či Čečensku. Pre svoje neobjektívne informovanie, výrazne protiruské postoje a mediálnu podporu čečenských teroristov bola v roku 2000 označená za personu non grata a musela opustiť Rusko.
V informovaní o Rusku však pokračovala prostredníctvom agentúry Epicentrum a ďalšie roky prinášala jednostrannou propagandou zafarbené spravodajstvo a publicistiku v protiputinovskom duchu. Na Slovensku dlhé obdobie uverejňovala svoje články v denníku SME.
Fyzický útok Petry Procházkovej na Vladimíra Frantu z agentúry Sputnik: