Fico, Pellegrini, Kuciak i Štefánik. Tieto mená sa skloňovali na poslednom tohtoročnom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Humennom. Východoslovenské mesto sa vďaka tomu koncom roka opäť ocitlo v hľadáčiku médií.
Tamojší primátor Miloš Meričko, hájaci farby vládneho OĽaNO a zoskupenia liberálnych strán, najprv s neskrývaným potešením vyhlásil, že v mestskom zastupiteľstve zanikol poslanecký klub strany Smer-SD.
Jeho posolstvo ako na povel zverejnila verejnoprávna agentúra TASR a poponáhľal sa aj bulvárny Nový Čas, ktorý sa blysol titulkom „Trpký koniec roka pre Roberta Fica: Z Humenného prišli zlé správy“.
Bombastickému vyhláseniu predchádzala roztržka poslancov pre vznik klubu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho. Spôsobil ju bývalý šéf smeráckeho poslaneckého klubu Ondrej Mudry.
Komunálny politik oznámil, že vznikol nový poslanecký klub Hlasu a z doterajšieho šesťčlenného klubu odchádza päť poslancov, z ktorých traja boli členovia a dvaja nečlenovia Smeru.
Nato sa na zastupiteľstve strhla hádka, keď prekvapený poslanec a exčlen Smeru-SD Michal Druga povedal, že o vzniku nového klubu netušil ani jeden z dotknutých poslancov a logicky to nik z nich nepotvrdil ani svojím podpisom.
Predsedom klubu novej Pellegriniho strany sa pritom mal stať práve Ondrej Mudry, iniciátor celého podvodu. Niekdajší smerácki poslanci napokon zostali v humenskom zastupiteľstve ako nezaradení.
V prípade údajného vzniku klubu Hlas-SD ide teda o klamstvo vyfabrikované typickým straníckym karieristom, ktorý sa už vidí ako úspešný politik partaje Petra Pellegriniho s vládnymi ambíciami.
Pritom tento človek bol šestnásť rokov členom Smeru-SD a vďaka straníckym nomináciám si užíval rôzne posty v štátnej správe – bol prednostom obvodného úradu, pôsobil ako riaditeľ pozemkového fondu a napokon bol aj šéfom okresného úradu.
Dnes okrem pôsobenia v mestskom parlamente v Humennom je aj poslancom Prešovského samosprávneho kraja. Keď už strana Roberta Fica prestala generovať funkcie, odchádza do preňho perspektívnejšieho Hlasu.
Komicky vyznieva jeho mediálne vyjadrenie, že nikdy nebol členom Smeru-SD. Tamojšia organizácia Smeru však disponuje jeho vlastnoručne podpísanou žiadosťou o skončenie členstva v strane. Prečo teda ukončoval členstvo v strane, keď v nej vraj nebol?
Radoví členovia humenského Smeru mali túto „záhadu“ komentovať slovami, že na takéto politické piruety treba mať extra silný žalúdok. „Ľudia, ktorí podvádzajú a klamú o svojom členstve v bývalej strane, teraz prechádzajú do Pellegriniho subjektu, čím sa Smer čistí od pliev a plevy idú do Hlasu,“ napísal na sociálnej sieti sympatizant dlhoročnej vládnej strany o Mudreho konaní.
Ďalšiu frašku počas decembrového rokovania humenského zastupiteľstva započal primátor Meričko otvorením diskusie o už niekoľkokrát prerokúvanej téme – postavení pamätníka zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho priateľke Martine Kušnírovej.
Poslanci totiž zaradili do programu aj zaujatie stanoviska k petícii občanov mesta proti umiestneniu spomenutého pamätníka. Argumentujú, že ani jeden z nebohej dvojice sa v Humennom nenarodil, nikdy v tomto meste neboli a nemajú s ním nič spoločné.
Približne 1200 občanov, ktorí petíciu podpísali, ľutuje, že sa dvojnásobná vražda stala, nerozumie však tomu, prečo pamätník nepostavia napríklad v Kuciakovej rodnej obci. S týmto stanoviskom sa stotožnili aj poslanci Ivan Hopta za Úsvit a Michal Druga.
Naopak, poslanci za OĽaNO Tomáš Šudík a Martin Ruščanský sa zhodli na tom, ze pamätník Kuciaka a Kušnírovej nebude nikomu škodiť ani zavadzať, čo sú skutočne „presvedčivé“ argumenty v prospech jeho inštalácie.
Diskusiu však zaklincovala zástupkyňa primátora Mária Cehelská. Položila si otázku, že keď má v Humennom bustu generál Milan Rastislav Štefánik, prečo by tu nemohli mať svoj pamätník aj Ján Kuciak a jeho snúbenica.
Pokračovala, že kým Štefánik si bustu v Humennom nezaslúži a nevidí dôvod, prečo tam je, zavraždenému novinárovi pamätník dožičí, pretože pre mesto i Slovensko vraj urobil viac ako legendárna osobnosť slovenských dejín. Svoje tvrdenie nepodložila nijakými argumentmi.
„Toto je skutočná perla ducha pani Cehelskej,“ komentovala pre portál napalete.sk šokujúce slová viceprimátorky bývalá primátorka Humenného a poslankyňa Národnej rady SR za Smer-SD Jana Vaľová.
„Busta Štefánika je v Humennom od roku 1934 a bude na svojom mieste aj v časoch, keď už nik nebude tušiť, že kedysi existovala takáto osoba vo vedení mesta,“ pokračovala.
„Týmto ľuďom, čo dnes politicky ovládajú Humenné, pomohli do funkcionárskych kresiel pochody Za slušné Slovensko, a tak musia splatiť svoj dlh. Okrem iného aj presadzovaním takýchto nezmyselných pamätníkov. Pani Cehelská tiež stála na doskách tohto predvolebného divadla.
Veď v Humennom boli počas kampane Za slušné Slovensko kultúrne vystúpenia, cestovali sem robiť propagandu bratislavskí novinári, ktorých, mimochodom, dnes už toto mesto nezaujíma. To všetko niečo stálo,“ ozrejmila dôvody pretláčania Kuciakovho pamätníka vo východoslovenskom meste Vaľová.
Cehelská na zasadnutí zastupiteľstva tiež argumentovala údajnou apolitickosťou občianskeho združenia Príď a poznaj, ktoré stojí za iniciatívou osadenia pamätníka. Na druhej strane chcela poukázať na politické pohnútky petičnej akcie proti tomuto zámeru tým, že jeden z členov petičného výboru je za stranu Smer-SD.
„Tvrdenie, že združenie nemá nič spoločné s politikou, a že vlastne aj Kuciakov pamätník bude nepolitický, je smiešne. Zoberte si ľudí ako Miloš Meričko, Ján Mičovský ci Konštantín Javorský, sú to aktívni politickí funkcionári spojení s vládnymi stranami, pričom všetci si postavili politickú kariéru práve na kauze Kuciak. Tak ktorá iniciatíva je v skutočnosti politická a ktorá apolitická?“ pýta sa exprimátorka Humenného.