Rúšok a respirátorov je stále málo. Vláda napriek tomu nevyužíva možnosti, ktoré jej ponúkajú slovenské firmy. Spoločnosť z Topoľnice pri Galante ešte počas úradovania predchádzajúcej vlády dodala štátu stotisíc respirátorov triedy FFP-3 z Turecka.
Novej vláde zasa ponúkla ich dlhodobú výrobu s licenciou. Takmer dva týždne sa im však nikto neozval. „Viackrát som žiadal, aby ma niekto kontaktoval. Za desať minút by každý pochopil, že na tom nejdeme zarábať, ale ideme pomáhať,“ tvrdí konateľ spoločnosti Štefan Begendi.
Ide o firmu, ktorá sa ochrannými odevmi a rúškami zaoberá už 34 rokov, preto sa vie flexibilne presmerovať prioritne na výrobu respirátorov. Ako jedinej v celej únii sa jej podarilo vybaviť povolenie od tureckej vlady na jednorazový dovoz trojkových respirátorov.
Teraz podľa jej konateľa turecká vláda uvalila embargo na vývoz respirátorov a filtračných materiálov. Preto hľadali iný spôsob, ako pomôcť štátu svojimi zahraničnými vzťahmi. „S pomocou tureckej strany vieme doviezť stroje na výrobu respirátorov sem na Slovensko a s pomocou ich licencie a certifikátu ich tu môžeme vyrábať,“ dodal Bergendi.
Turecko by spoločnosti dodávalo materiál a vyslalo by k nám inžinierov, ktorí by výrobu naštartovali aj zaučili personál. Ako konateľ spoločnosti povedal, „kapacita stroja je 30-tisíc kusov denne a cena, ktorú výrobca navrhol pre našu vládu, je 5,70 za jeden kus s tým, že minimálny čas prenájmu stroja je šesť mesiacov“.
Za ten čas by spoločnosť dokázala vyrobiť 5,4 milióna respirátorov, ktoré by stačili pre zdravotníkov prvej a druhej línie aj pre ostatnú verejnosť, prichádzajúcu v práci do kontaktu s ľuďmi. Záujem o jej ponuku už prejavili aj Poľsko a Maďarsko.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová tvrdí: „Máme množstvo ponúk na stole, čo je pozitívna správa. Pracovníci ministerstva zdravotníctva ich postupne vyhodnocujú a postupne dávame spätné väzby. Poprosíme len o chvíľu strpenia, spätná väzba určite príde. Vítame to.“
Kým túto spoločnosť vláda ignoruje, štátne hmotné rezervy podpísali kúpu respirátorov ešte drahšie ako naposledy. Firma Remaplast sa zaviazala dodať 31 314 dvojkových respirátorov do skladu v Slovenskej Ľupči za 469-tisíc eur. Cena jedného je 12,50 eura. Predchádzajúca firma pritom dodala štátu respirátory za 8,74.