Vláda SR nesúhlasí s Globálnym paktom OSN o migrácii. Nikomu zároveň neschválila účasť na rokovaní v Marrákeši. Potvrdil to premiér Peter Pellegrini po rokovaní vlády. Pripomienky má Slovensko poslať diplomatickou poštou. Premiér verí, že toto nebolo posledné rokovanie vlády ministra zahraničia Miroslava Lajčáka, ktorý pre situáciu okolo paktu podal demisiu.
„Najbližšie rokovanie vlády sa uskutoční až po Marrákeši, to znamená, že už nemáme kedy na rokovanie vlády predložiť návrh delegácie a účasti SR v Marrákeši. To znamená, že vláda neschválila nikomu účasť, krytie nákladov ani oficiálny mandát zúčastniť sa marrákešského samitu, a preto týmto naším rozhodnutím je vec vybavená,“ vyhlásil predseda vlády.
Pellegrini požiadal ministerstvo zahraničia, aby pripravilo diplomatickú poštu, aby už tento týždeň mohol podpísať stanovisko v liste. „Aby som napísal výhrady v zmysle uznesenia národnej rady, a budeme robiť všetko pre to, aby sa dostali do rúk tým, ktorí rokovanie organizujú,“ doplnil.
V uznesení vlády sa píše aj to, že sa majú vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Členom vlády ukladá „zdržať sa konania, ktoré by mohlo vyvolať účinky smerujúce k viazanosti Slovenska globálnym paktom“.
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na rokovaní nebol. Jeho budúcnosť v kresle ministra závisí aj od postoja vlády. Prezident SR Andrej Kiska v stredu po vláde povie rozhodnutie o Lajčákovej demisii.
Podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa bude daň, ktorú za túto situáciu zaplatíme, priveľká. Nevie povedať, či minister Lajčák vo funkcii zotrvá. Je však presvedčený, že Slovensko malo do Marrákeša ísť povedať svoje výhrady k paktu. „Nevidíme dôvod, prečo by sme tam nemali ísť. Ísť tam neznamená súhlasiť s paktom. Ak prídeme o pána Lajčáka, bude to, čo sa týka signálu o Slovensku, skôr negatívny signál,“ zdôraznil pre TASR Sólymos. Dodal, že rozhodla väčšina.
Rozhodnutie vlády sa opiera o uznesenie Národnej rady SR, ktoré schválila ústavná väčšina v parlamente. Rozhodnutie snemovne vzal kabinet na vedomie. V uznesení sa priamo nepíše, že Slovensko nesmie nikoho poslať na rokovanie o pakte do Marrákeša.
Uznesenie parlamentu okrem iného hovorí, že Globálny pakt OSN o migrácii nie je v súlade s aktuálnou bezpečnostnou a migračnou politikou Slovenskej republiky. Ďalej zdôrazňuje suverenitu Slovenska v otázke migračnej politiky.
Lajčák rozhodnutie podať demisiu oznámil v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia z dielne SNS a Smeru-SD, podľa ktorého má vláda odmietnuť Globálny pakt OSN o migrácii a vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov v Maroku.
Šéf slovenskej diplomacie presadzoval účasť Slovenska na rokovaní v Marrákeši, tvrdil, že Slovensko tam má povedať svoj postoj k paktu. SNS je tvrdo proti, premiér Peter Pellegrini vyhlásil, že Slovensko pakt odmieta a do Marrákeša nikto nepôjde. Pellegrini tiež uviedol, že nesúhlasí s Lajčákovou demisiou a požiadal prezidenta Andreja Kisku, aby ju neprijal. Hlava štátu si myslí, že do Marrákeša by Slovensko ísť malo.