Vláda SR vyhlásila v súvislosti s rizikom šírenia nového koronavírusu na celom území krajiny mimoriadnu situáciu. Platí od štvrtka (12. 3.) od 6:00 h. Podľa premiéra Petra Pellegriniho môže vláda a štátne orgány na základe mimoriadnej situácie použiť ustanovenia zákona, ktoré inak nemôže využiť. Niektoré rozhodnutia sa podľa neho budú riešiť príkazmi a nariadeniami a nie správnymi konaniami, ktoré môžu mať dlhý byrokratický priebeh.
Na základe mimoriadnej situácie môže štát vynútiť plnenie dodávok od konkrétnych firiem. „Chcem, aby boli firmy povinné dodať tovar, ak ho majú,“ povedal premiér s tým, že sa to týka dodávok medicínskeho tovaru. Podľa premiérových slov sa nebude zasahovať do práv a slobôd občanov, k tomu by podľa neho prišlo až pri vyhlásení krízového stavu.
„Takto ďaleko nechceme ísť,“ ubezpečil Pellegrini. Dodal, že od jedného obchodného reťazca majú informáciu o posilnení donáškovej služby, čo premiér víta a dúfa, že k tomuto kroku pristúpia aj ďalšie reťazce.
Pellegrini v tejto súvislosti ocenil aj kroky primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla, ktorý sa chce v rámci aktívnej kampane metropoly zamerať na seniorov ako na jednu z najzraniteľnejších skupín. „Hovorili sme o tom, že mesto bude nabádať ľudí k empatii, k starostlivosti a vzájomnej pomoci, čo pomôže starším preklenúť toto nie práve komfortné obdobie,“ uviedol premiér.
V rámci ďalšieho vývoja Pellegrini upozornil, že nie je vydané nijaké usmernenie na plošný odklad plánovaných operácií. „Nemocnice sa majú pripraviť na to, ako zvládnuť situáciu, ak by prišlo k veľkému nárastu infikovaných novým koronavírusom, ktorí budú potrebovať intenzívnu starostlivosť. Vtedy, samozrejme, bude potrebné zreorganizovať plánované operácie, samozrejme sa to nemôže dotknúť tých, ktoré si vyžaduje záchrana života,“ dodal.
V prípade distribúcie respiračných rúšok uviedol, že prvá vlna bude smerovať na kliniky infektológie, ďalej do nemocníc a ambulancií všeobecných lekárov, tak, aby boli k dipozícii každému pacientovi. „Rúška chceme distribuovať aj do zariadení pre seniorov, takisto pre príslušníkov polície a pomáhajúcich zložiek,“ dodal premiér.
Krízový štáb zriadený vládou bude na svojom štvrtkovom (12. 3.) zasadnutí riešiť aj prípadné rozhodnutie o povinnej karanténe pre všetky osoby vracajúce sa zo zahraničia. Štáb by mal rozhodnúť aj o tom, či vyhlási plošné uzatvorenie všetkých materských, základných a stredných škôl na území Slovenska na 14 dní. Ak sa rozhodne o celoplošnom uzatvorení škôl, platiť bude pre všetky školy 14 dní odo dňa jeho vyhlásenia.
Pellegrini dodal, že vo štvrtok by mali v tejto súvislosti kontaktovať primátorov krajských miest a predsedov samosprávnych krajov. „Aby v tých krajoch, kde sa nachádzajú najväčší zamestnávatelia a najväčšie fabriky v krajine, vopred konzultovali s predstaviteľmi týchto fabrík situáciu, ktorá nastane po zatvorení škôl na území ich mesta a kraja.
Aby sa tak fabriky v dostatočnom predstihu vedeli prispôsobiť prípadnému výpadku pracovnej sily a vedeli si nastaviť zmeny tak, aby výroba v slovenských fabrikách nebola ohrozená,“ priblížil premiér.
Karanténa pre osoby vracajúce sa zo zahraničia by mohla byť podľa šéfa vládneho kabinetu zavedená vzhľadom na informácie, že niektorí ľudia sa nepriznávajú, z akej krajiny prichádzajú. Toto nariadenie bude musieť byť precízne, napríklad z hľadiska osôb, ktoré každodenne dochádzajú do práce do Rakúska, alebo v ňom žijú a pracujú na území Slovenska.