Vláda pre dlhodobo nezamestnaných zavádza takzvanú štartovaciu mzdu. Jej výška bude predstavovať 75 percent minimálnej mzdy a nárok na ňu bude mať uchádzač o zamestnanie, ktorý je v evidencii úradu práce minimálne 12 mesiacov. Poberať ju môže najviac jeden rok – potom prejde na minimálnu mzdu.
Výška štartovacej mzdy bude podľa ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka v roku 2021 vo výške 465 eur, v čistom teda dosiahne 404 eur. Konfederácia odborových zväzov Krajniakov návrh odmieta. Vláda zavedením štartovacej mzdy podľa nich potvrdzuje, že jej nejde o sociálnu ochranu a pomoc pre všetkých, ale len pre vybrané skupiny.
„Štartovacia minimálna mzda určite nie je nástrojom tvorby pracovných miest. V praxi sa totiž môže stať, že zamestnávateľ uprednostní lacnejšieho zamestnanca, a nevytvorí nové pracovné miesto,“ upozorňujú odborári.
Podľa nich teda nie je ani nástrojom na prekonanie krízy: „Hrozí, že zamestnávateľ prepustí drahších zamestnancov a zamestná tých lacnejších, teda tých, ktorí spĺňajú kritérium štartovacej minimálnej mzdy.“
Okrem toho 465 eur v hrubom neumožní zamestnancovi dôstojný život. Návrh zároveň vyvoláva vážne pochybnosti o zachovaní princípu rovnakého zaobchádzania a vytvára dve kategórie zamestnancov. „Jedna skupina sa nachádza v znevýhodnenej pozícii oproti druhej, keďže za rovnakú prácu môžu dostávať rôznu mzdu,“ varujú odborári.