Vo viac ako 100 lokalitách na celom Slovensku budú do neskorých večerných hodín pre návštevníkov otvorené múzeá a zbierkotvorné inštitúcie. Návštevníci sa budú môcť stať priamymi účastníkmi výstav, autorských výkladov, tvorivých dielní, animácií, prehliadok a ďalších foriem programu, uviedol Zväz múzeí na Slovensku v tlačovej správe pri príležitosti Noci múzeí a galérií.
V tomto roku sa uskutoční v sobotu. Organizátori podujatia – Zväz múzeí na Slovensku (ZMS), Slovenské národné múzeum (SNM) a celá „múzejná obec“ si v ten istý deň pripomenú aj Medzinárodný deň múzeí. Ako uviedol ZMS, Noc múzeí a galérií na Slovensku sa koná v tretiu májovú sobotu.
Noc múzeí a galérií, pod týmto názvom známa na Slovensku, sa koná na podnet francúzskeho ministerstva kultúry z roku 2005 ako Európska noc múzeí. Cieľom Francúzska bolo prostredníctvom tejto iniciatívy v maximálnej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, poukazovať na význam jeho záchrany a ochrany aj formou kultúrnej výmeny, ako aj na význam šírenia informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých regiónov Európy. Iniciatíva Paríža sa ujala aj v ďalších európskych štátoch.
Európska noc múzeí sa koná okolo termínu Medzinárodného dňa múzeí, ktorý pripadá na 18. mája. V roku 2019 Medzinárodná rada múzeí (ICOM) v súvislosti s Medzinárodným dňom múzeí dala dôraz na novú rolu múzeí ako aktívnych aktérov vo svojich komunitách. Úloha múzeí v spoločnosti sa vyvíja.
Neustále sa obnovujú, aby sa stali interaktívnejšie, zamerané na verejnosť, pružnejšie, adaptabilnejšie a mobilnejšie. Téma tohtoročného Medzinárodného dňa múzeí znie Múzeá ako centrá kultúry: budúcnosť tradícií.
Múzeá sa stali centrami kultúry, ktoré fungujú ako platformy, kde sa kreativita spája s poznaním a kde návštevníci môžu tvoriť, vymieňať si informácie a interaktívne konať, uviedla ICOM. Rozhodnutie o založení Medzinárodného dňa múzeí prijali na základe iniciatívy sovietskej delegácie účastníci zasadnutia XII. Generálnej konferencie Medzinárodnej rady múzeí 18. mája 1977 v Moskve.
Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných organizačných komitétov. Hlavným cieľom tohto kultúrneho sviatku je upriamiť pozornosť verejnosti na spoločenský význam múzeí v živote každého jednotlivca i spoločnosti.
ICOM je medzinárodná organizácia múzeí a ich odborných pracovníkov. Usiluje sa zaistiť ochranu národného i medzinárodného kultúrneho dedičstva i informovať verejnosť o potrebe zachovania tohto dedičstva. Založená bola v roku 1946 ako mimovládna organizácia v asociačnom vzťahu s Organizáciou Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Sídli v Paríži v Dome UNESCO.