Vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) oslabli dve hlavné politické frakcie, ktoré budú odkázané na spoluprácu najmä s posilnenými liberálmi. Voľby s najvyššou účasťou za posledné dve desaťročia priniesli vzostup ekologických a tiež pronárodných strán. Vládne strany neuspeli v Nemecku, Francúzsku ani Británii, najlepšie výsledky naopak dosiahli národovci v Taliansku či Poľsku.
Európska ľudová strana (EPP) by mala namiesto doterajších 221 kresiel získať 180, zatiaľ čo S&D si zo 191 mandátov pohoršia na 152. Obe si teda zachovajú postavenie najsilnejších skupín, v 751-člennom európskom zbore však už nebudú mať väčšinu.
Tretia frakcia v poradí, liberálna ALDE, s ktorou by mala spolupracovať aj koalícia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona Obroda, by podľa kombinácie doteraz zverejnených odhadov a predvolebných prieskumov mohla dosiahnuť 105 kresiel čo je o 38 viac ako minule.
Lídri dvoch hlavných európskych politických skupín po eurovoľbách vylúčili spoluprácu s vlasteneckými stranami a vyzvali na zjednotenie proeurópskych síl v EP. Volebný líder EPP a jej kandidát na predsedu budúcej eurokomisie Manfred Weber vyhlásil, že nastal čas na zjednotenie všetkých síl, ktoré si „želajú silnú EÚ“.

„Sme svedkami toho, že slabne politický stred… Takže by som chcel požiadať o to, aby sme odteraz spojili svoje sily,“ vyhlásil Weber, pričom konkrétne spomenul možnosť spolupráce ľudovcov s liberálmi a socialistami. Weber však zároveň vylúčil možnosť spoločného postupu „s tými, ktorí chcú zničiť Európu“ a ktorí „neveria v budúcnosť Európskej únie“.
V podobnom zmysle sa vyjadril aj volebný líder európskych socialistov a Weberov hlavný rival v súboji o post šéfa eurokomisie Frans Timmermans. Ten sa chce podľa vlastných slov spoločne s progresívnymi stranami pokúsiť „vytvoriť program, ktorý bude reagovať na túžby, sny a v niektorých ohľadoch aj na obavy našich európskych spoluobčanov“.