Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na čele s Igorom Matovičom sa stalo víťazom parlamentných volieb 2020. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR. OĽaNO získalo 25,02 percenta hlasov voličov. Vládna strana Smer-Sociálna demokracia (SD) po prvý raz od roku 2006 voľby nevyhrala a skončila druhá v poradí so ziskom 18,29 percenta hlasov. Na tretej priečke sa umiestnilo hnutie Sme rodina (8,24 percenta hlasov).
Kotlebovcov-Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS) volilo 7,97 percenta voličov. Za ňou nasleduje koalícia hnutia Progresívne Slovensko a strany Spolu (PS/Spolu) s volebným výsledkom 6,96 percenta. Keďže však pre vstup do parlamentu je pre koalície predpísané sedempercentné kvórum, PS/Spolu sa doň nedostali a skončili tesne pred jeho bránami.
Pritom práve táto ultraliberálne orientovaná koalícia bola donedávna médiami favorizovaná ako subjekt, ktorý má potenciál vyhrať voľby a poraziť Smer-SD. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) dosiahla 6,22 percenta. Strana Za ľudí skončila tesne nad hranicou vstupu do zákonodarného zboru s 5,77 percentami ako šiesta strana v Národnej rade (NR) SR. Aj tento politický subjekt mal pred polrokom ambíciu zostavovať vládu a nominovať predsedu vlády.
Zvyšné kandidujúce strany sa do parlamentu nedostali. Tesne “pod čiarou” skončilo Kresťanskodemokratické hnutie so 4,65 percenta, za ním Magyar Közösségi Összefogás – Maďarská komunitná spolupatričnosť s 3,90 percenta, ďalej koaličná Slovenská národná strana s 3,16 percenta.
Nasledujú Dobrá voľba (3,06 percenta), Vlasť (2,93 percenta), vládny Most-Híd (2,05 percenta), Socialisti.sk (0,55 percenta), Máme toho dosť (0,32 percenta), Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku (0,28 percenta), Demokratická strana (0,14 percenta) Solidarita (0,11 percenta), Starostovia a nezávislí kandidáti (0,07 percenta), Slovenské hnutie obrody (0,06 percenta), Hlas ľudu (0,06 percenta), Práca slovenského národa (0,04 percenta), 99 % – občiansky hlas (0, 03 percenta) a Slovenská liga (0,02 percenta).
Líder OĽaNO Igor Matovič v nedeľu nadránom oficiálne oznámil víťazstvo svojho hnutia v parlamentných voľbách. „Po 12 rokoch sme porazili vládu Smeru. Mali sme dva ciele, poraziť mafiu Smeru a vziať voličov Marianovi Kotlebovi. Už je zrejmé, že sa nám to podarilo,“ skonštatoval Matovič, ktorý vylúčil z povolebných rokovaní Smer-SD. Na tlačovej konferencii povedal aj to, že zo Slovenska chce krajinu, ktorá sa postará o chudobných a slabých, kde si budú ľudia rovní a nebude prekvitať extrémizmus.
Vodca OĽaNO chce spolupracovať aj so Sme rodina. Ako zdôraznil, OĽaNO je schopné zložiť vládu aj bez Borisa Kollára, ale chce jeho stranu vo vláde. Potrebujeme ústavnú väčšinu, je nutná, pretože potrebujeme očistu súdnictva. Ako prvého oslovím práve Borisa Kollára, aby do toho šiel. Je tu objednávka od ľudí, aby sme upratali Slovensko,“ vyhlásil Matovič. Matovič chce rokovať s predstaviteľmi ďalších strán ešte počas nedele.
Skutočnosť, že sa koalícia PS/Spolu do parlamentu na čele s Michalom Trubanom nedostala, ho podľa jeho slov mrzí. „Som presvedčený, že dokážeme zastupovať aj liberálnych voličov, aj takýchto ľudí máme v hnutí. Treba pripomenúť, že máme unesený štát a spravodlivosť je na predaj, na tieto problémy sa musíme predovšetkým sústrediť,“ pripomenul.
Či sa definitívne stane novým slovenským premiérom, ešte podľa jeho slov stále nie je jasné. „Je však pravda, že ľudia nám na to mandát dali a u nás nič iné nepripadá do úvahy,“ skonštatoval Matovič. Aj po zverejnení neoficiálnych výsledkov volieb je podľa jeho slov ešte predčasné hovoriť o postoch, ktoré by OĽaNO chcelo vo vláde obsadiť.
„Toto sú veci, ktoré si najskôr musíme medzi sebou vyrozprávať. Teraz je dôležité to, že Slovensko má za sebou ten zlý sen, ktorý sme tu žili,“ dodal Matovič. S predsedom OĽaNO po oznámení výsledkov volieb telefonovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Dohodli sa na stretnutí. Mohlo by sa konať v pondelok (2. 3.) alebo v utorok (3. 3.). Potvrdil to samotný Matovič.
Predbežné výsledky volieb do NR SR, 29. február 2009 (prvých desať strán):
Podpredseda Smeru-SD a volebný líder Peter Pellegrini pogratuloval lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi k víťazstvu vo voľbách. Výsledky podľa Pellegriniho ukázali, že ľudia odmietli nové politické projekty a uprednostnili politikov, ktorí sú na scéne dlhšie. „Zostali ďalej voliť dlhoročných politikov,“ uviedol premiér. Počet jeho preferenčných hlasov je pre Pellegriniho veľký záväzok voči voličom.
Z predbežných výsledkov vyplýva, že predseda vlády predbehol v počte preferenčných hlasov predsedu Smeru-SD Roberta Fica. Výsledok Smeru prisúdil veľkému tlaku zo strany opozičných strán, médií a tretieho sektora. „Celkovo tá atmosféra bola ‘protismerácka’,“ povedal Pellegrini.
Kandidátom s najvyšším počtom preferenčných hlasov (498.740) je Igor Matovič. Za ním nasledujú Peter Pellegrini a Robert Fico s 413.555 a 243.463 krúžkami. Prvú pätku tvoria ešte Boris Kollár so 171.377 a Marian Kotleba so 170.006 preferenčnými hlasmi. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil ŠÚ SR.