V súvislosti s nečakaným dovozom ruskej vakcíny Sputnik V vypukla po roku vládnutia najvážnejšia vládna kríza súčasnej koalície. Zároveň však treba povedať, že dôvody krízy sú omnoho hlbšie a spor ohľadne neregistrovanej vakcíny bol skôr len vyvrcholením pod pokrievkou dlho bublajúceho napätia.
Proti premiérovi Igorovi Matovičovi sa po jeho rozhodnutí nakúpiť ruskú vakcínu zdvihol odpor v radoch liberálov strany Za ľudí, ale aj v SaS. Strany začali hovoriť o potrebe rekonštrukcie vlády. Krízu sa nachvíľu podarilo pribrzdiť Borisovi Kollárovi, ktorý zvolal zasadnutie predsedníctva svojho hnutia Sme rodina až týždeň po vypuknutí krízy. Tým de facto vyšiel v ústrety Matovičovi, lebo sa mu podarilo predĺžiť čas.
Uspokojiť požiadavky SaS a Za ľudí však už také jednoduché nebolo. Liberálnejší koaliční partneri sú už totiž nahnevaní a nespokojní dlhodobo. Preto nebolo možné vládnu krízu urovnať bez nejakého výraznejšieho výsledku. Už od začiatku boli na stole predovšetkým mená predsedu vlády Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.
Druhý v poradí po dohode s premiérom odstúpil, čo malo byť ústupkom OĽaNO voči nespokojným koaličným partnerom. Ako sa ukázalo, nestačilo to. Stačila ďalšia kontroverzná Matovičova tlačovka a vzťahy v koalícii sa znovu ocitli na bode mrazu.
V prípade líderky Za ľudí Veroniky Remišovej sme si už zvykli, že dôraznosť nie je jej silnou stránkou. V jej strane sú však nespokojní viacerí poprední členovia, pričom z partaje i koalície už odišli poslanci Miroslav Kollár a Tomáš Valášek.
Tu treba povedať, že terčom ich nespokojnosti nie je iba premiér, ale aj nevýrazné konanie samotnej Remišovej, ktoré vážne ohrozuje budúcnosť strany. Zvyšní nespokojenci sa nebudú len prizerať, ako je celý projekt Za ľudí deštruovaný a oslabovaný tak zo strany premiéra, ako aj samotnej predsedníčky Remišovej.
Reč je predovšetkým o ambicióznej ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej, o ktorej viacerí tvrdia, že si brúsi zuby na predsednícku stoličku. Aj zo strany nemenej ambiciózneho podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu možno očakávať tlak na nárast razancie niekdajšieho Kiskovho politického subjektu v záujme jeho prežitia. Ak tlak nebude úspešný, je veľmi pravdepodobné ďalšie personálne štiepenie Za ľudí.
Najväčšmi si urážky a útoky zo strany premiéra „užil“ predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. Ten tvrdí, že odmieta predčasné voľby. Ako sa však ukázalo, jeho ochota byť lojálny ku koalícii má svoje medze a spolu so svojimi ministrami ohlásil odchod z koalície, ak z čela vlády neodstúpi Matovič.
Sulíkovi je jasné, že Matovič nemá osobnostné predpoklady na výkon funkcie premiéra. Veľmi dobre si uvedomuje, že s Matovičom na čele sa koalícia nezbaví hlavného zdroja pretrvávajúceho napätia, v atmosfére ktorého sa ukazovalo ako mimoriadne komplikované realizovať program SaS. A netreba pochybovať o tom, že práve na ekonomických bodoch tohto programu Sulíkovi veľmi záleží.
Ak teda Matovič neustúpi a zostane v premiérskom kresle, vláda v dnešnej podobe zrejme o pár dní skončí. Buď odíde Matovič – a nahradí ho napríklad Eduard Heger – alebo Sulík so svojou stranou. Koalícia tak zrejme bude pokračovať ako trojlístok OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí, ktorá bude mať stále väčšinu v NR SR.
Remišová síce ako podmienku žiadala hlavu Matoviča, ale podľa jej najnovších vyjadrení to už nie je také jednoznačné, keďže si uvedomuje, že predčasné voľby by mohli znamenali koniec jej politickej kariéry. Boris Kollár a jeho hnutie Sme rodina sa počas krízy prejavili ako stmeľúci prvok s priam štátnicky znejúcim apelom na spoluprácu a koniec hádok. To však istotne stačiť nebude…