Úvod ZO ZAHRANIČIA Výroba tvrdého alkoholu v Rusku klesá, ale jeho spotreba stúpa

Výroba tvrdého alkoholu v Rusku klesá, ale jeho spotreba stúpa

51
Foto: archív

Výroba tvrdého alkoholu v Rusku dramaticky klesá, ale jeho spotreba stúpa. Podľa štatistík a analýz pritom ľudia v Rusku čoraz častejšie pijú iné druhy liehovín než tradičnú vodku.

Ruská Federálna služba pre reguláciu trhu s alkoholom (Rosalkogoľtabakkontrol) tento týždeň oznámila, že výroba liehovín klesla v prvej polovici roka 2025 o viac ako 16 percent. Produkcia vodky medziročne klesla o takmer 11 percent: z 334 miliónov litrov v roku 2024 na 313 miliónov litrov za rovnaké obdobie roku 2025.

Hoci by sa z týchto údajov mohlo zdať, že obyvatelia Ruska pijú menej alkoholu, zo štatistík vyplýva opak: v roku 2024 vypili viac alkoholu ako v ktoromkoľvek inom roku za posledných osem rokov. Čoraz viac ľudí pritom pred tradičnou vodkou uprednostňuje rum, whisky, brandy a tequilu, informovala v máji ruská finančná audítorská firma Finexpertisa.

Predaj týchto produktov vzrástol o 10,2 percenta na 3,2 litra ročne na obyvateľa, čím v niektorých regiónoch prekonal spotrebu vodky. Vodka však stále zostáva najobľúbenejším nápojom v celej krajine – ročne sa podieľa na 60 percentách predaja alkoholických nápojov.

Pokles produkcie vodky v Rusku bol spôsobený rastúcimi cenami alkoholu a zákazom vývozu alkoholických nápojov do EÚ, USA a ďalších krajín v dôsledku západných sankcií uvalených na Rusko po tom, ako v roku 2022 rozpútalo vojnu voči susednej Ukrajine.

O vývoji spotreby alkoholu v Rusku vtipkoval aj prezident Vladimir Putin, keď vo svojom novoročnom prejave vyhlásil, že jeho spoluobčania „začínajú menej piť a viac sa lyžovať“. Ako však dodalo Politico, štatistické údaje tomu nenasvedčujú.