Propagandou radikálneho islamu sa nechalo v Nemecku zlákať minimálne 900 ľudí. Zhruba pätina z tých, čo odcestovali do Sýrie alebo Iraku, sú ženy. Tieto informácie priniesol denník Spiegel s odvolaním sa na spolkové úrady.
Vyše polovica z celkového počtu mala nemecké občianstvo. Kým 145 radikálov z Nemecka v bojoch na Blízkom východe zahynulo, tristo sa ich vraj vrátilo naspäť do vlasti. Zhruba 70 navrátilcov sa podľa Spiegel Online priamo zúčastnilo na bojoch.
Islamský štát, ku ktorému sa pridala prevažná väčšina radikálov, sa však dostáva pod silnejúci tlak. A tak sa podľa nemeckej kontrarozviedky BfV pridáva k extrémistom čoraz menej ľudí. V prvých týždňoch tohto roku odišlo na Blízky východ výrazne menej ľudí ako za porovnateľné obdobie predchádzajúcich dvoch rokov.
Neúspechy ISIS môžu však podľa odborníkov BfV spôsobiť aj to, že sa radikáli budú častejšie vracať do Európy, aby tu páchali teroristické útoky. Navrátilci sú pritom podľa nich mimoriadne nebezpeční: „Často zažili extrémne násilné situácie, sú silne radikalizovaní a vo vlasti majú mizivú perspektívu.“
Nemecko zažíva v posledných týždňoch sériu policajných záťahov proti radikálnym bunkám. Koncom februára vyšetrovatelia v Berlíne prehľadali miesta spojené s činnosťou mešity vo štvrti Moabit, ktorú navštevoval napríklad aj Tunisan Anis Amri, páchateľ minuloročného teroristického útoku na berlínsky vianočný trh.
O niekoľko dní neskôr v Dolnom Sasku zatkli zase salafistu, podľa všetkého pripravujúceho útok na vojakov alebo policajtov. V jeho byte sa našli chemikálie a elektronické súčiastky na prípravu výbušniny.
Týždeň predtým polícia zasahovala v meste Chemnitz. Jedného muža zadržala, neskôr ho však prepustila – výbušniny sa uňho nenašli. Bol však podozrivý aj z posielania finančných prostriedkov Islamskému štátu a z pašovania ľudí.