Spojené štáty zatiaľ nemajú obranu pred hypersonickými zbraňami, ktoré otestovalo Rusko aj Čína. Generál John Hyten, stojaci na čele amerického Strategického veliteľstva priznal, že nie sú schopné ich ani včas detekovať. Nalieha na vyriešenie tohto problému skôr, ako budú tieto zbrane zaradené do výzbroje.
Nové zbrane sú schopné letieť minimálne päťkrát väčšou rýchlosťou, ako je rýchlosť zvuku. Po štarte môžu preniknúť do kozmického priestoru, ale väčšinu či celý let absolvujú v atmosfére podobne ako lietadlá, len oveľa rýchlejšie. Ich nízka trajektória sťažuje vojenským satelitom možnosť zachytiť ich.
„Potrebujeme odlišné senzory, aby sme odhalili hypersonické hrozby. Naši protivníci to vedia,“ varuje generál. „Predovšetkým potrebujeme lepšie možnosti sledovania, aby sme dokázali určiť hrozbu a zareagovať na ňu.“ Súčasné satelity detekujúce balistické rakety ani radary nie sú dosť výkonné na to, aby zaregistrovali novú generáciu zbraní, lietajúcich rýchlosťou presahujúcou 5-tisíc kilometrov za hodinu.
Rusko rýchlo rozvíja viac druhov hypersonických zbraní. Patrí medzi ne napríklad strela s plochou dráhou letu 3M22 Zirkon s doletom 300 kilometrov poháňaná náporovým motorom, minimálne päťnásobne prekračujúca rýchlosť zvuku. Moskva otestovala aj protizemnú hypersonickú raketu Ch-47M2 Kinžal s doletom dvetisíc kilometrov, vystreľovanú z MiG-31, ktorá má až desaťnásobne prekonať rýchlosť zvuku.
Nezaostávajú ani ďalšie krajiny. Čína testuje hypersonický klzák WU-14 a India najrýchlejšiu nadzvukovú strelu s plochou dráhou letu BrahMos, ktorú vyvíja spoločne s Ruskom.