Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že elektronické cigarety a podobné zariadenia sú zdraviu nebezpečné a musia byť regulované tak, aby v zárodkoch potlačili taktiku tabakového priemyslu pri získavaní nových, najmä mladých zákazníkov.
Elektronické cigarety nespaľujú ani nevyužívajú tabakové listy. Namiesto toho sa vyparuje náplň s obsahom nikotínu, ktorý potom užívateľ vdychuje. „Nikotín je vysoko návykový. ENDS sú škodlivé a musia byť lepšie regulované,“ apeloval generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Tedros odporúča, aby štáty, kde ENDS (Electronic Nicotine Delivery Systems) nie sú zakázané, prijali vhodné opatrenia na ochranu svojho obyvateľstva pred ich škodlivými účinkami a snažili sa zabrániť ich užívaniu deťmi, dospievajúcimi a inými zraniteľnými skupinami.
V správe sa konštatuje, že výrobcovia takýchto produktov, ktorých paleta sa neustále rozširuje, sa často zameriavajú práve na deti a dospievajúcich, a to tisíckami lákavých chutí – podľa správy ich je údajne už asi 16-tisíc.
Bývalý primátor New Yorku Michael Bloomberg vyhlásil, že „s poklesom predaja cigariet začali tabakové spoločnosti agresívne propagovať svoje nové výrobky, ako sú elektronické cigarety alebo ohrievané tabakové výrobky, a lobovať u vlád, aby zmiernili nariadenia obmedzujúce fajčenie“.
Podľa Bloomberga je cieľ tabakových spoločností „jednoduchý: vychovať si novú generáciu závislú od nikotínu“. Podľa WHO majú elektronické cigarety veľmi škodlivé dôsledky na osoby mladšie ako 20 rokov, a to najmä na vývoj mozgu a zdravotné riziká, ktoré môžu spôsobovať niektoré z ich zložiek.
Odborníci WHO predpokladajú, že u detí, ktoré používajú tieto zariadenia, je vyššia pravdepodobnosť, že sa stanú fajčiarmi. WHO odporúča vládam, aby nefajčiarom zabránili v používaní elektronických cigariet.
WHO zverejnilo informáciu, že predaj elektronických nikotínových inhalátorov zakázaný v 32 krajinách. Ďalších 79 štátov prijalo najmenej jedno opatrenie na obmedzenie ich používania, napríklad zákaz reklamy.
Až v 84 krajinách nie sú v platnosti nijaké opatrenia proti distribúcii tohto typu nikotínových výrobkov. Podľa WHO fajčenie ročne spôsobí smrť ôsmich miliónov ľudí, milión z nich sú obeťami tzv. pasívneho fajčenia.