Predajcovia už nezabalia nákup zadarmo do ľahkých plastových tašiek. Od začiatku roka 2018 sú povinne spoplatnené. Zmenu zaviedlo ministerstvo životného prostredia a sľubuje si od nej obmedzenie spotreby igelitiek pri nákupoch. Spoplatnené sú ľahké plastové tašky s hrúbkou steny menšou ako 50 mikrometrov.
Predajcovia sú taktiež povinní alternatívne poskytovať iné druhy tašiek z papiera či textilu alebo tašiek určených na opakované použitie. Spoplatneniu nepodliehajú mikroténové vrecúška s hrúbkou steny menšou ako 15 mikrometrov, ktoré sa vyžadujú z hygienických dôvodov alebo sa poskytujú ako primárny obal na nebalené potraviny s cieľom predchádzať plytvaniu potravinami.
Za nedodržanie povinností vyplývajúcich zo zákona o odpadoch hrozia obchodníkom pokuty od 500 do 50-tisíc eur. Priemerný Slovák spotrebuje ročne podľa organizácie Envi-pak 466 tašiek, kým priemerná spotreba v EÚ je zhruba 200 tašiek na občana.
„Ľahká plastová taška sa stala symbolom nezmyselnej záťaže životného prostredia. Veľmi rýchlo sa z nej stane odpad. Zákazníkovi často slúži menej ako hodinu, kým prenesie nákup z obchodu domov. No životné prostredie sa s každou jednou vyrovnáva desiatky rokov. Plastové tašky zadarmo sú luxus, ktorý si už nemôžeme dovoliť,“ vyhlásil minister životného prostredia László Sólymos.
Spolu s týmito opatreniami vyhlásilo ministerstvo životného prostredia koncom roka 2016 iniciatívu Slovensko bez igelitových tašiek. V súčasnosti sa k výzve pripojili maloobchodné reťazce COOP Jednota, Kaufland a podporil ju i Zväz obchodu a cestovného ruchu SR. Cieľom je postupne odstrániť ekologicky nevyhovujúce tašky z predaja a zákazníkom pri nákupoch ponúkať inú, ekologickejšiu alternatívu.