Čínske ministerstvo zahraničných vecí ohlásilo uvalenie sankcií na predsedníčku americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovú a jej najbližšiu rodinu. Stalo sa tak po tom, čo jej nedávna návšteva Taiwanu vyvolala hnev Pekingu. Ten zareagoval vojenskými cvičeniami v Taiwanskom prielive a odpálením jedenástich balistických rakiet.
Rezort diplomacie v Pekingu vyhlásil, že Pelosiovej “provokačnú” návštevu Taiwanu vníma ako „vážne zasahovanie do vnútorných záležitostí Číny a vážne podkopávanie jej suverenity a územnej celistvosti“. Čína v posledných rokoch uvalila sankcie na viacerých predstaviteľov Spojených štátov.
Ako dôvod uviedla, že tieto osoby konali proti jej kľúčovým záujmom a vyjadrovali sa k ľudskoprávnym otázkam v Hongkongu a v regióne Sin-ťiang na severozápade Číny, kde je podľa medzinárodných organizácií na ochranu ľudských práv zadržiavaných minimálne milión Ujgurov v tzv. prevýchovných táboroch.
V marci Peking oznámil, že zavádza vízové obmedzenia pre viacerých amerických predstaviteľov za “lži o záležitostiach týkajúcich sa ľudských práv v Číne”. Predošlé sankčné opatrenia – vrátane zákazu vstupu do Číny a obchodovania s čínskymi subjektmi – sa vzťahovali na bývalého šéfa diplomacie USA Mikea Pompea či Petra Navarra, obchodného poradcu exprezidenta Donalda Trumpa.
Čína označila nedávnu Pelosiovej cestu na Taiwan za neprijateľnú eskaláciu väzieb medzi Washingtonom a súčasnými lídrami Taiwanu, podporujúcimi nezávislosť tohto ostrova. Vládnuca komunistická strana Číny považuje Taiwan za súčasť svojho územia.