Chcú pomáhať Slovensku, no nikto na ich ponuku nereaguje. Ide o desiatky zahraničných lekárov, ktorí tu žijú a v čase koronakrízy chcú využiť svoje vedomosti a pomôcť zdravotníctvu. Navyše úplne zadarmo. Slovenský minister zdravotníctva však na ich ponuku zatiaľ nereagoval.
„Chcú to robiť zadarmo. Naozaj chcú pomôcť Slovensku tak, že odovzdajú svoje skúsenosti,“ vraví Alona Kurotová z Medzinárodnej asociácie lekárov na Slovensku. Na Slovensku totiž žijú desiatky doktorov zo zahraničia, ktorí z rôznych dôvodov nevykonávajú svoju lekársku prax.
Niektorí čakajú napríklad na uznanie dokladov, iní na odborné skúšky. „Sú medzi nimi sestry, detskí lekári, anesteziológovia, všeobecní lekári, sú tam aj chirurgovia. Takže všetko sú odborníci, ktorí by vedeli pomôcť,“ vraví Kurotová.
Medzi nimi je aj lekár pôvodom z Tadžikistanu. Posledné skúšky mal absolvovať v marci, no pre koronavírus mu ich zatiaľ odložili. Aj keď je jeho špecializáciou chirurgia, je mu jedno, na čo by ho v čase koronakrízy v zdravotníctve využili. „Nevidím problém robiť hocičo. Skúsenosti v určitých odvetviach mám, nebojím sa ničoho,“ vraví Manučechr Burchanov.
Ďalšou z desiatok dobrovoľníkov je aj vyštudovaná pediatrička Viktoriya Dmytruk, ktorá je zároveň aj odborníčka na infekčné choroby. Vo svojej rodnej Ukrajine pomáhala v 2003 bojovať s pandémiou SARS. „Považujem za svoju občiansku zodpovednosť aj zodpovednosť lekára, aby som ponúkla svoju pomoc a skúsenosti,“ tvrdí.
Slovenský minister zdravotníctva zatiaľ na ponuku nereagoval. „Netreba myslieť len na rúška a ventilátory, ale aj na nedostatok personálu. List sme poslali 23. marca, dnes je 9. apríla a žiadnu odpoveď sme zatiaľ nedostali,“ hovorí Kurotová.
Zatiaľ však nie je isté, že zahraničných zdravotníkov v našom zdravotníctve počas pandémie aj využijeme. „Ministerstvo zdravotníctva pozitívne vníma iniciatívu zahraničných lekárov a odborníkov v zdravotníctve zapojiť sa do činnosti v rámci slovenského zdravotníctva.
Uvedomujúc si závažnosť aktuálnej situácie, budeme v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR hľadať riešenia, ako počas núdzového stavu aspoň čiastočne umožniť zahraničným lekárom na území Slovenska legálne pomôcť slovenskému zdravotníctvu, tak aby neprišlo k porušeniu práva Európskej únie,“ vyjadrila sa hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová pre televíziu JOJ.
V susednej ČR ministerstvo zdravotníctva zahraničným lekárom povolilo prácu v nemocniciach aj bez aprobačných skúšok, vzťahuje sa to však len na obdobie núdzového stavu a tri mesiace po jeho skončení. Aj samotní lekári a nemocnice by pritom uvítali akúkoľvek pomocnú ruku, navyše so zdravotníckym vzdelaním.
„Za Asociáciu súkromných lekárov, ktorá opakovane prezentuje, že máme nedostatok lekárov, si myslím, že túto ponuku určite treba prijať,“ hovorí Marián Šóth, prezident asociácie. Pridáva sa k nemu aj prezident Asociácie nemocníc Marián Petko.