Napätie medzi srbskou menšinou a etnickými Albáncami v Kosove stále pretrváva. Severoatlantická aliancia uviedla, že jej sily vyšetrujú streľbu, ktorú zaznamenali v severnej časti Kosova, kde v súčasnosti prebiehajú demonštrácie. Srbsko v reakcii na tento incident vyslalo k hraniciam s Kosovom veliteľa armády Milana Mojsiloviča.
K streľbe prišlo 25. decembra večer pri obci Zubin Potok na severe Kosova, kde Srbi v uplynulých dvoch týždňoch intenzívne demonštrovali proti nespravodlivému postupu vlády v Prištine. Misia KFOR, ktorú vedie NATO, uviedla, že k incidentu prišlo v tesnej blízkosti jednej z ich hliadok. Podľa ich vyhlásenia neboli po streľbe hlásené zranenia.
„Pre všetkých zúčastnených je dôležité vyhnúť sa akejkoľvek rétorike alebo činom, ktoré môžu spôsobiť napätie a eskalovať situáciu. Od všetkých aktérov očakávame, že budú hľadať najlepšie riešenie na zaistenie bezpečnosti a ochrany všetkých komunít,“ uviedla misia KFOR vo vyhlásení.
Veliteľ srbskej armády Mojsilovič informoval, že situácia v oblasti je zložitá. Dodal, že prítomnosť srbskej armády pozdĺž hraníc je nevyhnutná. Mojsilovič po rozhovore so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom odcestoval do obce Raška, ktorá leží asi desať kilometrov od hraníc s Kosovom. „Úlohy, ktoré má srbská armáda sú presné, jasné a budú splnené,“ povedal.
Srbi na severe Kosova, pobúrení zatknutím expolicajta, zablokovali 10. decembra hlavné cesty barikádami a paralyzovali dopravu cez dva hraničné priechody so Srbskom. Západné krajiny medzitým podľa srbských zdrojov dali Belehradu ultimátum, podľa ktorého Srbi musia do 24 hodín odstrániť barikády, inak hrozí, že kosovskej armáde a silám KFOR umožní vojenskú operáciu na severe Kosova.
Kosovo v roku 2008 pod dohľadom NATO vyhlásilo nezávislosť od Srbska. Belehrad samostantosť svojej historickej provincie odmieta uznať a Kosovo stále považuje za súčasť svojho územia. Nezávislosť Kosova neuznáva ani päť členských krajín EÚ – Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko.