Držiteľom Ceny za prínos v oblasti ľudských práv sa stal fotograf, novinár, publicista a aktivista Andrej Bán. Z rúk ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej si ju prevzal pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv.
Cenu udeľovala ministerka už siedmy raz. Tentoraz ocenila prínos Bána v oblasti ochrany a podpory ľudských práv, či už ako zakladateľa a predsedu humanitárnej organizácie Človek v ohrození, alebo zakladateľa občianskej iniciatívy Zabudnuté Slovensko. Odovzdanie ceny sa uskutočnilo v rámci verejného zasadnutia Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.
Ako „povojnový fotograf“ sa Bán vracia na miesta, ktoré už opustili spravodajské médiá a zaznamenáva, ako sa ľudia vyrovnávajú so situáciou po vojne, priblížil jeho činnosť hovorca rezortu Peter Bubla. Osobné skúsenosti s vojnami na Balkáne v roku 1999 Bána priviedli k založeniu humanitárnej organizácie Človek v ohrození. Desať rokov bol v dvojúlohe novinára a predsedu Človeka v ohrození.
Po parlamentných voľbách v marci 2016 založil občiansku iniciatívu Zabudnuté Slovensko, ktorú využíva na organizovanie propagandistických akcií proti ĽSNS – najmä v krajoch, kde má silnú voličskú podporu strana Mariana Kotlebu. Podľa vlastných slov do nich pozýva hostí, ktorí majú autentické skúsenosti s fašizmom a fašistami.
Žurnalistické začiatky Andreja Bána siahajú do roku 1987. Po zmene politicko-spoločenských pomerov v roku 1989 sa dal do služieb neoliberalizmu a jeho výraznou novinárskou črtou počas celej kariéry sa stala výrazná protislovenská a protislovanská (najmä protiruská) propaganda.
Je obhajcom masovej imigrácie do Európy, pričom vo svojej publicistike často relativizuje islamský terorizmus. Je známy aj dlhoročnou verejnou ohajobou právoplatne odsúdených vrahov medičky Ľudmily Cervanovej, ktorú po hromadnom znásilňovaní zavraždili v Kráľovej pri Senci v roku 1976.
Andrej Bán je synom komunistického šéfredaktora časopisu Roháč Petra Bána a vnukom akademického sochára Pavla Bána, ktorý v 50. rokoch na dnešnom Námestí SNP v Bratislave vytvoril štvormetrovú sochu sovietskeho vodcu Josifa Visarioviča Stalina.