V nedeľňajšom referende o nezávislosti Katalánska, ktoré španielske úrady označili za protiprávne, sa podľa predbežných výsledkov vyslovilo 90 percent zúčastnených voličov za osamostatnenie tohto autonómneho regiónu. Oznámili to regionálni predstavitelia.
Hovorca katalánskej vlády Jordi Turull na tlačovej konferencii povedal, že sčítaných bolo 2,26 milióna hlasov, z ktorých viac než dva milióny boli v prospech nezávislosti. Proti odtrhnutiu sa od Španielska hlasovalo 7,9 percenta zúčastnených, ďalšie dve percentá odovzdali prázdne hlasovacie lístky a 0,9 percenta hlasov bolo neplatných, uviedol Turull.
„Dnešok je víťazstvom demokracie a ľudí, ktorí ju pokojne bránili,“ vyhlásil hovorca, ktorého citovala agentúra DPA. Turull dodal, že do zmieneného počtu hlasov nie sú zahrnuté lístky, ktoré skonfiškovala španielska polícia počas nedeľňajších násilných zákrokov zameraných za zastavenie sporného hlasovania. Zranenia pri raziách utrpelo najmenej 844 ľudí a 33 policajtov.
Predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont vyhlásil, že Katalánsko „získalo právo stať sa nezávislým štátom“. Zopakoval, že dodrží sľub jednostranného vyhlásenia nezávislosti, ak tábor stúpencov takéhoto kroku v referende zvíťazí.
Oficiálne výsledky hlasovania budú podľa jeho slov známe a niekoľko dní. V súvislosti so zákrokom španielskej polície proti referendu Puigdemont tiež povedal, že Európska únia nemôže prehliadať porušovanie ľudských práv pri procese hlasovania.
Hlavná separatistická skupina v Katalánsku medzitým vyzvala regionálnu vládu, aby vyhlásila nezávislosť od Španielska po násilnom policajnom zákroku proti referendu. Líder separatistickej organizácie Katalánske národné zhromaždenie (ANC) Jordi Sanchez počas večerného vystúpenia pred veľkým davom ľudí na hlavnom námestí v Barcelone vyjadril nádej, že „veľmi skoro uvidíme zrod nového katalánskeho štátu“.
Španielsky premiér Mariano Rajoy v televíznom vystúpení krátko po oficiálnom skončení hlasovania označil včerajší pokus o referendum o nezávislosti Katalánska za frašku. Podľa jeho slov išlo o „výsmech samej podstaty demokracie“ a „útok na právny štát“.